Facebook Google+ Twitter

Poznaj moje miasto. Refleksje o fotografowaniu

Powszechna dostępność aparatów cyfrowych wpłynęła na lawinowy wzrost fanów fotografowania. Zaroiło się w sieci od mniej lub lepiej wykonanych obrazków z naszego podwórka, z naszego pięknego świata.

Most Tumski. W głębi katedra, najbardziej rozpoznawalny obiekt Wrocławia. Fot. Janina Bieleńko / Fot. Janina BieleńkoDo napisania tego tekstu skłonił mnie komentarz pod artykułem Zostań koneserem.
Damian Mosz napisał: Jak zwykle u Ciebie. Piękny ten Twój Wrocław.
I w tym krótkim, sympatycznym komentarzu, poruszył dwa, bardzo istotne zagadnienia dotyczące fotografii, którą amatorsko zajmuję się od czasu, kiedy aparaty cyfrowe stały się powszechnie dostępne.

Piękny ten Twój Wrocław


Wrocław, jak każde miasto w kraju ma swoje piękne i brzydkie miejsca. I nie jestem na nie ślepa. Powiem więcej. Dopiero patrząc przez obiektyw zauważyłam wcześniej nie dostrzegane
elementy krajobrazu. Na przykład to, jak brzydka i nieuporządkowana jest sieć przewodów elektrycznych trakcji tramwajowych, która tworzy nad ulicami prawdziwą (nie obrażając pająka) pajęczynę. Ale nie taką misterną, regularną i symetryczną, jaką potrafi upleść pająk, ale byle jaką, chaotyczną, przecinającą stalowymi liniami kadrowane niebo czy zabytkowy budynek.
Patrząc pod nogi, widzę dziury w chodniku, wyrwy w świeżo położonej nawierzchni ronda, puszki po piwie, które nie trafiły do kosza. Wiadomo. Alkohol psuje koncentrację i celność. Jednak, jeżeli ten industrialny śmietnik nie jest specjalnym tematem moich zdjęć, patrzę na moje miasto tak, jak patrzy zakochany chłopak na dziewczynę. I nie jest dla niego ważne, że kumple mówią mu: "Co ty w niej widzisz? Ona jest jak tysiące innych?" Dla chłopca i tak jego ukochana jest najpiękniejszą dziewczyną świata.

Ale krytyczne uwagi zapadają w podświadomość chłopca i jego umysł odruchowo nastawiony jest na wyłapywanie pozytywnych opinii, które by potwierdziły te własne, "skażone" emocjami widzenie.
Katedra z drugiego brzegu Odry. Fot. Janina Bieleńko / Fot. Janina BieleńkoCiężkie i ciemnobrązowe drzwi katedry pokryte są misternymi płaskorzeźbami. Łatwo je przegapić. Fot. Janina Bieleńko / Fot. Janina BieleńkoKościół św.Wojciecha odbija się w najpopularniejszej we Wrocławiu i okolicach Galerii Dominikańskiej. Fot. Janina Bieleńko / Fot. Janina Bieleńko

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 01.09.2010 20:52

Zdjęcie nr 12 "Odra zimą zamarza" przedstawia fragment rzeki, ale na pierwszy plan wciska się kosz sklepowy na zakupy. Niedawno na W24 zamieściłem niewielką fotogalerię swojego miasta. Na jednym ze zdjęć też zastosowałem podobne połączenie: nowoczesna hala widowiskowo-sportowa, a przed nią - niejako na pierwszym planie zabytkowy samochód sportowy słynnego kierowcy formuły I Nikiego Laudy. Oberwało mi się w jednym z komentarzy, że nie potrafię fotografować, bo nie umiem kadrować zdjęć. Nie obraziłem się na komentującego, ale zrobiło mi się go żal.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.09.2010 20:41

Jestem zauroczony miastem i panią fotograf :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.06.2010 13:49

A ja jakbym odkrywała Ciebie na nowo....wspaniały artykuł, taki autentyczny i mądry.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak to mówią, dla każdego, coś innego :) Przejażdżka tym tramwajem dostarczyła ekstremalnych wrażeń, zwłaszcza na zakrętach. A prowadziła młodziutka dziewczyna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nigdy bym nie podejrzewał iż mój komentarz, stanie się dla Ciebie inspiracją do napisania artykułu. Tym bardziej tak dobrego artykułu. Na temat treści i formy tego materiału się nie wypowiem bo cokolwiek bym powiedział, było by banalne. Z resztą już wszystko powiedzieli przedmówcy. Ja tylko powiem że zdjęcie z tramwaju jest moim skromnym zdaniem arcydziełem, urzekłaś mnie tym zdjęciem. Zresztą wszystkie są cudowne ale te jedne jest niesamowite i niepowtarzalne. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Robię amatorskie zdjęcia, a najczęściej telefonem.
Pani galeria jest przepiękna. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Janino, " reszta świata" jak to Pani raczyła ująć, nie koniecznie łapie się za fotografię z taką pasją i zanagażowaniem, którego mogę Pani z czystym sumieniem prawie ;)) pozazdrościć. Artykuł przeczytałam z tym większym zainteresowaniem, że ubiegłej jesieni podziwiałam Wrocław przez 3 dni. Nie ukrywam, że mnie oczarował. Moje zdjęcia nie sięgają do pięt Pani. Pozdrawiam. B.

Komentarz został ukrytyrozwiń

We Wrocławiu byłam w latach 90, więc chyba pora na ponowne odwiedzenie uroczego miasta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Janino ... wspaniale *5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wypada mi tylko pogratulować. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.