Facebook Google+ Twitter

Poznaj Naturę 2000!

Współczesne społeczeństwo, celem swojego harmonijnego rozwoju jest zobligowane do działań powstrzymujących procesy degradacyjne środowiska naturalnego i zapewnienia równowagi ekologicznej.

Cel ten można osiągnąć pod warunkiem zachowania odpowiedniej ilości naturalnych ekosystemów z ich przyrodą ożywioną.Człowiek na tym terenie jest obowiązany do ograniczenia zakresu swojej działalności.Uprawiana turysty
ka nie może szkodzić żywym organizmom.Należy pamiętać o sprawnie działających oczyszczalniach ścieków zasi-
lanych naturalną energią i harmonizacji architektury z otaczającym krajobrazem.
Z chwilą naszej akcesji do Wspólnoty Europejskiej mamy nowe prawa i obowiązki. Jednym z priorytetów konstytuujących Unię jest ekologia.Trzeba dążyć do zachowania dla przyszłych pokoleń bogatego dziedzictwa fauny i flory.
W związku z tym wydano Dyrektywę Ptasią i Środowiskową. W ramach tego programu zostały wyznaczone obszary specjalnej ochrony ptaków oraz specjalne strefy ochrony środowiska. Obszar ochrony ptaków każde państwo opracowuje we własnym zakresie wg kryteriów IBA. Jeśli chodzi o siedliska każde państwo przedstawia Komisji Europejskiej listę wedle której następuje proces ewaluacji i selekcji, odbywa się Seminarium Biogeograficzne, wreszcie Komisja Europejska zatwierdza obszar. Uczestnikami dyskusji są eksperci wybrani przez rząd państwa członkowskiego, przedstawiciele Europejskiego Forum Siedliskowego, zwykle wywodzący się z pozarządowych organizacji ekologicznych w danym państwie, Komisja
Europejska ze swoimi rzeczoznawcami.

Obszar Natura 2000, pod którego jurysdykcją jest 19,4 proc. powierzchni naszego kraju nie jest obszarem
chronionym, lecz ochronnym. Na owym terenie obowiązują specjalne przepisy prawne. Zasadniczą kwestią jest zakaz pogarszania występującego stanu rzeczy. Kompensacje dopuszczalne są tylko w ściśle uzasadnionych interesem publicznym przypadkach.

Aktualnie prowadzone są szkolenia adresowane do organizacji pozarządowych, przdsiębiorców, studentów i innych interesariuszy. Jedną z instytucji szkolących jest Centrum Rozwiązań Systemowych z Wrocławia, organizujące cykl szkoleń odnośnie różnorodnej problematyki z zakresu Natura 2000.Zajęcia odbywają się w Lublinie i Rzeszowie.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: Natura 2000


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Problem z "polska" Natura 2000 polega na jej krajowej interpretacji i ewidentnym naduzywaniu tego srodka ochrony niekoniecznie z intencjami europejskich instytucji.

Z dialogu na temat Natury 2000 praktycznie wykluczono, zmarginalizowano role uzytkownikow srodowiska - to b. ladnie widac w artykule - ktorzy te forme ochrony musza w jakis sposob finansowac, rezygnujac z uzytkowania, badz je ograniczajac.

To nie sa dobre widoki na przyszlosc. Juz w tej chwili da sie przewidziec fala zadan
rekompenst z tytulu realizacji zadan ochronnych poszczegolnych obszarow.
To jest robota dla kancelarii prawnych na nastepne dekady....

Natura 2000 mutuje u nas w kierunku budowy placu zabaw dla rozmaitych mniej lub bardziej nawiedzonych zielonych ortodoksow. Rachunek za uzytkowanie tego placu zabaw przyjdzie zaplacic innym.
W tej chwili jest to ochronna tworczosc papierowo - paragrafowa "ohroncof" natury
poslugujacych sie unijnym parawanem (i finansami)
Na ile bedzie funkcjonowac ?- Dajmy sie zaskoczyc.
Nie taki rzeczy Polacy potrafili spie ....przyc.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.