Facebook Google+ Twitter

Poznaj poglądy wszystkich kandydatów. Nie głosuj w ciemno!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-06-16 23:28

W czasie kampanii kandydaci lubią robić szum. Rzucają hasła, a swój program i pomysły chowają na tyłach stron internetowych. Wszyscy ubolewamy nad niskim poziomem kampanii, ale monitoringu oficjalnych programów kandydatów jest niewiele.

Serwis Mam Prawo Wiedzieć / Fot. Rafał GdakSerwis Mam Prawo Wiedzieć udostępnia wszystkie oficjalne wypowiedzi dziesiątki kandydatów związane z merytorycznymi tematami, ich szczegółowe biogramy i przeszukiwarkę głosowań sejmowych kandydatów-posłów (Bronisława Komorowskiego, Jarosława Kaczyńskiego, Waldemara Pawlaka i Grzegorza Napieralskiego).

„To co zauważamy w tej kampanii, to fakt, że ludzie, którzy byli przekonani o tym, na kogo oddadzą swój głos, nagle, po wizycie na Mam Prawo Wiedzieć nie są już tego tacy pewni. Ci, którzy nie są zdecydowani, odnajdują tam natomiast swoich reprezentantów” - mówią twórcy serwisu. I dodają: „Nie chcemy żeby ludzie kierowali się tylko bilboardami. Chcemy, by wyborcy mieli władzę nad swoim głosem”.

Oficjalne wypowiedzi kandydatów publikowane na ich stronach internetowych i serwisach społecznościowych zostały zgromadzone, podzielone według listy ważnych tematów związanych z nadchodzącą prezydenturą (kompetencje Prezydenta i wizja prezydentury; ustrój państwa; finanse państwa i gospodarka; Unia Europejska, polityka zagraniczna; problemy współczesnego świata; bezpieczeństwo energetyczne; bezpieczeństwo obywateli i państwa; polityka zdrowotna; polityka społeczna i rynek pracy; edukacja; strategie rozwojowe; prawa i wolności obywatelskie, światopogląd; wspólnota i symbole) i udostępnione w serwisie Mam Prawo Wiedzieć.

Stowarzyszenie 61 zwraca uwagę, że analiza programów wyborczych wyraźnie pokazuje jak niewiele miejsca kandydaci poświęcają w nich kwestiom merytorycznym. „Wierzymy, że nasza inicjatywa, także dzięki uwidaczniającym ten problem przejrzystym wykresom dostępnym na naszych stronach, zaktywizuje obywateli do zadawania kandydatom pytań. Pokaże też samym kandydatom jak nie wiele o swych przyszłych obowiązkach mówią w czasie kampanii. Tym samym serwis Mam Prawo Wiedzieć to jest także narzędziem obywatelskiego nacisku, wpisującym się w ideę e-demokracji” - mówi Rzeplińska zaangażowana w projekt od samego początku Róża.

Analiza prowadzona jest od dnia oficjalnego rozpoczęcia kampanii, tj. ogłoszenia przez Marszałka Sejmu RP wyborów w dniu 21 kwietnia 2010 r., do czasu ciszy przedwyborczej. Serwis jest na bieżąco aktualizowany.

Serwis Mam Prawo Wiedzieć jest prowadzony przez Stowarzyszenie 61, niezależną i apartyjną organizację pozarządową, która zajmuje się udostępnianiem informacji o osobach pełniących wybieralne funkcje publiczne oraz wykorzystywaniem narzędzi elektronicznych w procesie wspierania rozwoju procesów demokratycznych.

Mam Prawo Wiedzieć

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.