Facebook Google+ Twitter

Poznaj Poznań: Centrum miasta

Za centrum miasta uważany jest plac Wolności. Prowadzi do niego ze Starego Rynku ulica Paderewskiego. Dziś zapraszam do centrum Poznania.

Hotel Bazar / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Hotel_Bazar_Poznań_RB1.JPG&filetimestamp=20060610182844Hotel Bazar
Wzdłuż ul. Paderewskiego wznosi się stary gmach Bazaru. Z inicjatywy Karola Marcinkowskiego w 1838 roku została utworzona spółka „Bazar Poznański”, która z czasem stała się jedną z najważniejszych polskich instytucji w zaborze pruskim. Z Bazarem związane jest jedno z najbardziej znanych wydarzeń w dziejach Poznania. Wygłoszone z hotelowego okna przez Ignacego Jana Paderewskiego przemówienie, stało się impulsem do rozpoczęcia 27 grudnia 1918 roku powstania wielkopolskiego.

Muzeum Narodowe
Wzniesiony na początku XX wieku gmach Muzeum Narodowego wraz z niedawno dobudowanym skrzydłem kryje w swoim wnętrzu bogate zbiory malarstwa zarówno polskiego jak i europejskiego. Galeria sztuki obcej posiada najcenniejszą w kraju kolekcję malarstwa hiszpańskiego z dziełami Francisco de Zurbarana i Jose Ribery na czele.

Biblioteka Raczyńskich / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Biblioteka_Raczy%C5%84skich_RB3.JPG&filetimestamp=20060923194514Biblioteka Raczyńskich
Piękna, klasycystyczna kolumnada nawiązująca do wschodniej fasady Luwru należy do jednej z najstarszych bibliotek publicznych w Polsce. Została ufundowana w 1829 roku przez znanego mecenasa i zbieracza pamiątek narodowych hr. Edwarda Raczyńskiego.

Ulica Święty Marcin
Ulica Gwarna prowadzi do ul. Święty Marcin stanowiącej niegdyś oś średniowiecznej osady skupionej przy kościele św. Marcina. Jest to jedyna ulica w Polsce która obchodzi swoje imieniny.

Plac Mickiewicza
U przeciwległego końca ul. Św. Marcin, na początku XX wieku został wzniesiony zespół reprezentacyjnych budynków z zamkiem cesarskim. Centrum tzw. dzielnicy zamkowej stanowi plac Mickiewicza na którym znajduje się pomnik Mickiewicza jak i „poznańskich krzyży”.

Zamek Cesarski / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Zamek_Cesarski_Poznan_skrzydlo_reprezentacyjne_po_czyszczeniu.jpg&filetimestamp=20050703160453Zamek cesarski
Najokazalszym gmachem zespołu jest oczywiście neoromański zamek cesarski. Przeznaczony był dla Wilhelma II był ostatnią tego typu rezydencją w Europie. Po odzyskaniu niepodległości został oddany do dyspozycji prezydentów. W latach II wojny światowej przebudowano go na siedzibę Adolfa Hitlera. Dziś mieści się w nim Centrum Kultury „ZAMEK”, Teatr Animacji, Muzeum Czerwca ’56 oraz wiele innych instytucji.

W kolejnym artykule z cyklu Poznaj Poznań pokażę Wam miejsca, które są warte zobaczenia.
Przypominam, że możecie wybrać się w wirtualną wędrówkę po tzw. sercu Poznania (klikając tutaj!) oraz poznańskiej Malcie (klikając tutaj!)

Źródło: Przewodnik turystyczny IKS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Wiem wiem wstyd :) Ale poznaniak ma zepsuty aparat i musiał sobie jakoś poradzić:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poznaniak i zdjęć nie mógł sam zrobić? :) hehe poza tym całkiem dobry materiał! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.