Facebook Google+ Twitter

Poznaj Poznań: Malta

Maltą nazywa się tereny otaczające Jezioro Maltańskie. Wzniesione w ostatnich latach obiekty sportowe i rekreacyjne sprawiły, że Malta stała się ulubionym miejscem aktywnego wypoczynku mieszkańców miasta.

Trybuny przy Jeziorze Maltańskim / Fot. WikipediaJezioro Maltańskie

Jezioro Maltańskie jest sztucznym zbiornikiem wodnym utworzonym przez spiętrzenie wód Cybiny, największego dopływu Warty na terenie Poznania. Jezioro zajmuje powierzchnię 64 ha, jego długość wynosi 2220 m, największa szerokość 460 m, a maksymalna głębokość to około 5 m.

Tor regatowy

Jezioro Maltańskie / Fot. Dominik RutkowskiTor regatowy o długości 2000 m i szerokości 175 m oddano do użytku w 1990 roku. Jego projektantem był poznański architekt Klemens Mikuła. Wyspa startowa położona jest przy zachodnim końcu jeziora, meta w jego wschodniej części. Na linii mety znajduje się pawilon z wieżą sędziowską, mieszczący także centrum obsługi imprez sportowych. Na trybunie, która znajduje się zaraz obok pawilonu, może zasiąść około dwóch tysięcy kibiców sportów wodnych.

Kolejka Parkowa Maltanka

Kopiec Wolności. Widać na nim stok oraz tor saneczkowy. / Fot. WikipediaKolejka poruszająca się po trasie o długości 3.8 km biegnie wzdłuż północnego brzegu jeziora. Jej administratorem jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Stacja początkowa "Maltanka" położona jest przy zachodnim krańcu Jeziora Maltańskiego (niedaleko ronda Śródka), natomiast stacja końcowa "Zwierzyniec" mieści się tuż przy wejściu to Nowego Ogrodu Zoologicznego. Latem kolejka kursuje codziennie. Rocznie przewozi około 200 tys. osób.

Malta-Ski

Malta-Ski to centrum sportowo-rekreacyjne położone przy południowym brzegu jeziora. Największą jego atrakcją jest całoroczny stok narciarski o długości około 150 m. Amatorzy sportów zimowych mogą tutaj nawet latem zjechać na nartach. Na miejscu jest też wypożyczalnia sprzętu narciarskiego co na pewno ułatwi nam szaleństwo na stoku. Obok stoku znajduje się tor saneczkowy, którego długość wynosi 560 m. W ośrodku można również wypożyczyć rowery, łyżworolki czy rowery rodzinne. Amatorom mocnych wrażeń Malta-Ski oferuje ścianę wspinaczkową. Przy kopcu wolności urządzono Pole Piknikowe. Poniżej toru saneczkowego stworzono również plac zabaw dla dzieci, w którym dzieciaki znajdą m.in. dużą zjeżdżalnią.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Panie Dominiku! Dziękuję za oprowadzenie mnie po Poznaniu. W tym roku byłam 2 x w Poznaniu i koleżanka mnie również oprowadzała po Poznaniu. Miałam teraz okazję przypomnieć sobie jak sama chodziłam po Poznaniu i oglądałam, to co Pan opisywał i pokazywał na zdjęciach.
Dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.