Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25936 miejsce

Poznaj Poznań: Stary Rynek

Stary Rynek to centrum Poznania. Dzisiaj pokażemy Wam jego uroki i miejsca, które warto zobaczyć.

Stary Rynek

Fontanna Neptuna / Fot. Dominik RutkowskiWzniesiony na początku XIV wieku (relikty tej budowli zachowane są do dzisiaj w ratuszowych piwnicach), obecną formę uzyskał po wielkim pożarze miasta w 1536 roku. Niedawno przywrócono elewacjom pierwotną kolorystykę. Dziś we wnętrzu mieści się Muzeum Historii Miasta Poznania ze stałą ekspozycją obejmującą czasu od X wieku do lat międzywojennych.

Największą atrakcją jest jednak Wielka Sień z bogato dekorowanym sklepieniem, wspartym na dwóch filarach. W dawnej Izbie Sądowej znajduje się natomiast posąg ostatniego polskiego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, wystawiony jako dowód wdzięczności za doznane dobrodziejstwa.

Codziennie w południe przed ratuszem gromadzą się tłumy turytów i poznaniaków (z przewagą tych pierwszych), czekających na ukazanie się znanych i popularnych poznańskich koziołków. Koziołkom towarzyszy grany "na żywo" hejnał.

Zabudowa

Pałac Działyńskich / Fot. Dominik RutkowskiNa Starym Rynku znajduje się renesansowy budynek Wagi Miejskiej oraz klasyczny Odwach (obecnie siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego), dzieło znanego warszawskiego architekta Jana Chrystiana Kamsetzera. Dominujące są jednak formy pawilonów wzniesionych pod koniec lat 50., w których mieści się Galeria Miejska "Arsenał" i Wielkopolskie Muzeum Wojskowe. Staremu Rynkowi uroku dodają także pręgierz, barokowa figura św. Jana Nepomucena, studzienka z Bamberką oraz cztery fontanny. Najstarsza ozdobiona jest pochodzącą z XVIII wieku rzeźbą Augusta Schöpsa przedstawiającą porwanie Prozerpiny, pozostałe, z wyobrażeniami Apolla, Neptuna i Marsa są dziełami współczesnych artystów.

Muzeum Instrumentów Muzycznych

Kamienice nr 45,46 i 47 są siedzibą jedynego w Polsce Muzeum Instrumentów Muzycznych. Można w nim obejrzeć kolekcję instrumentów lutniczych (na szczególną uwagę zasługują skrzypce polskich i włoskich budowniczych), fortepianów oraz instrumentów dętych.

Pałac Działyńskich

Stary Rynek nocą / Fot. MZPrzy zbiegu Starego Rynku z ulicą Franciszkańską znajduje się pałac Działyńskich. Odznaczającą się klasyczną prostotą fasadę wieńczy bogata dekoracja rzeźbiarska. Wspaniały wystrój posiada również Sala Czerwona, która znajduje się na pierwszym piętrze pałacu. Jest miejscem wielu prestiżowych spotkań.

Nie tylko zabytki...

Stary Rynek to jednak nie tylko zabytki i muzea. Od wiosny do jesieni, otoczony ogródkami piwnymi tętni życiem do późnych godzin nocnych. Efektowne oświetlenie Ratusza i okolicznych kamienic sprawia, że przez cały rok Stary Rynek jest atrakcyjnym miejscem wieczornych spacerów. Odbywa się tu także dużo imprez, spektakli czy koncertów. Największym przedsięwzięciem jest - towarzyszący czerwcowym Międzynarodowym Targom Poznańskim - Jarmark Świętojański. Szczególną atmosferą wyróżnia się Święto Miasta obchodzone 29 czerwca, w dniu imienin patronów Poznania, świętych Piotra i Pawła.

W kolejnym z artykułów z serii Poznaj Poznań będziecie mogli przeczytać jakie atrakcje przygotowała dla Was poznańska MALTA.
Poznański Ratusz z bliska / Fot. Dominik Rutkowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

***** Lubię Poznań.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, oczywiście moja wina i przyznaję się :) Zapomniałem wspomnieć o Muzeum Henryka Sienkiewicza, ale mogę dodać tutaj, że prezentowane są w nim pamiątki(materiały biograficzne, wydania książek oraz dzieła sztuki inspirowane jego osobą i twórczością) związane z wielkim pisarzem. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

5+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chmmy, dawno nie byłem na starym rynku...

Czytałem w dzisiaj w gazecie, nie pamiętam jakiej, że na Starym Rynku, postawili dodatkowe słupki zabezpieczające przed wjazdem samochodów na rynek...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Też polecam Stary Rynek o dwunastej - link
A tu piękne wnętrza Pałacu Działyńskich - link
Jako polonistka dorzucę jeszcze Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza na Starym Rynku. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.