Facebook Google+ Twitter

Poznaj przyrodę bliżej. Wystawa Artura Hampela

Fascynuje Cię natura? Los naszych "mniejszych braci" nie jest Ci obojętny? Obejrzyj więc jedną z największych w Polsce autorskich wystaw fotografii przyrodniczej "Przyroda z Bliska", przygotowaną przez autora Wiadomości24.pl Artura Hampela.

 / Fot. Artur Hampel/W24Niemal codziennie je mijamy, a, mimo to, często nie zauważamy jak bardzo są wyjątkowe i piękne. Mało tego, wielu sądzi, że nie stwarzają pożytku żadnego, a szkodę wyrządzają wielką. O czym mowa? O przebogatym świecie motyli, chrząszczy, ważek, pająków i różnorodnych gadów. Być może do poznania ich wspaniałości i ukrytej urody potrzebujemy jedynie kilku kroków. Dokładniej rzecz ujmując, potrzebujemy kilkukrotnego powiększenia. Najlepiej uzyskanego dzięki makrofotografii. Technikę tę od lat stosuje Artur Hampel. Jak sam przyznaje: "Człowiek jest częścią środowiska naturalnego. Bliskość przyrody jest zatem naturalna, choć nie dla wszystkich taka oczywista". Próbując wpoić ludziom miłość do przyrody, przygotował, unikalną na skalę europejską, wystawę składającą się z niemal stu fotografii o wymiarach 67x100 cm. Jej wernisaż odbędzie się 13 VIII 2013 r. w "Malinowym Ogrodzie" w Gdańsku przy ul. Pegaza 2. Będzie on miał jednak charakter zamknięty. Wolny wstęp na wystawę będzie możliwy w dn. 14-15 VIII. Od 1 IX do końca V 2014 r. natomiast wystawa będzie objazdowa.

Życiowa pasja i miłość do natury

Artur Hampel to prawdziwy pasjonat i miłośnik natury. Interesuje się naturą w rozumieniu ogólnym, jednak ostatnio szczególnie upodobał sobie świat motyli i innych owadów. - Stało się tak dlatego, że wiedza społeczeństwa w odniesieniu do innych zwierząt - ptaków, ssaków - przejawia się ogromną dysproporcją. Pragnę te dysproporcje choć w części zniwelować poprzez fotografie i artykuły - przyznaje. Postanowił ukazać ich piękno, a także wytłumaczyć fenomen całego bogactwa przyrody za pomocą makrofotografii, ale nie tylko. Jest również autorem wielu artykułów i galerii opublikowanych w serwisie Wiadomości24.pl. Jako przykład można podać serię trzech felietonów pt."Starcie tytanów" albo kolekcję fotografii. W ten sposób Hampel prowadzi swoistą edukację ekologiczną społeczeństwa. Jej efekty są widoczne w postaci zmiany postrzegania świata owadów i pajęczaków, obdarzania tych zwierząt większą sympatią oraz zrozumieniem przez wielu ludzi czytających teksty fotografa.
Artur Hampel to profesjonalista i człowiek dbający o każdy szczegół. W jego działalności wszystko nabiera głębszego sensu i układa się w logiczny sposób. Nawet nazwa lokalu, w której odbędzie się wystawa "Przyroda z Bliska" nie jest przypadkowa. "Malinowy Ogród" to nawiązanie do tematu jednej z fotografii - leśnego motyla o nazwie gatunkowej "dostojka malinowiec".

Sam Hampel interesował się przyrodą od najmłodszych lat. Była ona jedną z jego dwóch wielkich pasji. Jako nastolatek marzył bowiem również o zostaniu pilotem samolotów bojowych - myśliwców. - O wyborze szkoły średniej zadecydowały wydarzenia polityczne, której byłem uczestnikiem jako nastolatek - zdradza - Przekreśliły one możliwość starania się o wstąpienie do szkoły wojskowej. Ostatecznie zostałem uczniem Technikum Leśnego w Goraju.

Z wykształcenia jest leśnikiem, kilka lat pracował w Lasach Państwowych. Jego pasją jest makrofotografia. Według niego, to nie tylko technika wykonywania zdjęć. - Makrofotografia stanowi również doskonały element kształtowania charakteru. Ważne jest opanowanie, precyzja, cierpliwość i wytrwałość. Fotografowanie niewielkich obiektów będących w ciągłym ruchu, często płochliwych, niekiedy niebezpiecznych dla naszego zdrowia powoduje, że człowiek całkowicie skupia się na swoim zadaniu. Odchodzą w dal codzienne troski czy też różne problemy zaprzątające głowę. Konieczne jest niekiedy przyjmowanie wręcz ekstremalnych pozycji ciała, by właściwie skomponować ujęcie. - wyjaśnia. W swoich pracach uwiecznia różnorodne okazy zwierząt oraz roślin, a także utrwala pejzaże.

Hampel pragnie podzielić się wiedzą na tematy dotyczące otaczającej nas przyrody, zwrócić uwagę na ubożenie polskiej fauny, a zarazem podkreślić jej wyjątkowość. Przypomina o potrzebie ochrony niemal wszystkich gatunków. Według niego łańcuch w przyrodzie jest na tyle trwały, na ile trwałe jest jego najsłabsze ogniwo, czyli ludzka niewiedza i brak konstruktywnej ekologicznej świadomości.

Wystawa z niespodziankami

"Przyroda z Bliska" stanowi początek serii wystaw, które łącznie oddają całe bogactwo natury. Jest ona wzbogacona wiedzą autora zdjęć odnośnie do prezentowanych gatunków. Skąd ta wiedza? W dużej części stanowi efekt pięcioletniej edukacji w Technikum Leśnym w Goraju. - To była prawdziwa przygoda poparta niesłychaną dawką przekazywanej wiedzy ze strony nauczycieli. Jeżeli chodzi o owady, to szczególną zasługą wyróżnia się nauczyciel przedmiotu o nazwie "Ochrona lasu" pan Wacław Kluczyński. Niemożliwym wręcz było nie znać się na owadach, by ukończyć tę szkołę. - wspomina z uśmiechem fotograf. Jak sam przyznaje, wiedzę na temat tylu różnorodnych gatunków zwierząt nie wystarczy nabyć w szkole średniej. Potrzebuje ona codziennej, starannej pielęgnacji, utrwalania oraz rozwijania poprzez studiowanie książek, publikacji naukowych itp. - Bardzo ważne są również własne spostrzeżenia dokonane podczas terenowych wędrówek - ocenia autor.
Wyjątkowa na skalę światową jest równoczesna emisja wystawy "Przyroda z Bliska" w formie interaktywnej (dostępnej wkrótce na płytach CD).

Wszystkie fotografie zostały wykonane na Kaszubach w większości w latach 2012/2013. Prezentują okazy mające w rzeczywistości od kilku do kilkunastu milimetrów. Na zdjęciach mierzą już kilkadziesiąt centymetrów.
Budżet wystawy sięga 100 tys. zł. Składają się na niego środki przeznaczone na wykonanie fotografii, ich obróbkę oraz oprawę marketingową i produkcyjną.

Wystawę urozmaici wiele niespodzianek. Jedną z nich jest zbieranie funduszy na leczenie podopiecznej fundacji "Przyszłość dla dzieci" z Olsztyna. Podopieczną tą jest, chora na serce, trzyletnia dziewczynka. O tym jak wielką pomoc otrzyma, zdecyduje ilość osób odwiedzających wystawę - zarówno w formie fizycznej jak i interaktywnej.
Kolejną niespodzianką będzie "4x4 DAYS" - impreza towarzysząca wystawie. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się prezentacja samochodów z napędem na cztery koła.
Wszystkich niespodzianek nie poznamy, bo cóż by to były za niespodzianki …

Komitet Honorowy

Inicjatywę Artura Hampela zdecydowały się wesprzeć tak znane postaci jak polska kick-boxer, a obecnie posłanka, Iwona Guzowska, podróżnik i pianista Romuald Koperski, aktor i pieśniarz Evgen Malinovskiy, jak również choreograf oraz aktor Maciej Florek "Gleba".

Osobom zainteresowanym wystawą "Przyroda z Bliska" polecamy jej profil na Facebooku, na który można zajrzeć, klikając tu. Zapraszamy także na stronę internetową wystawy.

Patronat nad wystawą "Przyroda z Bliska" objął portal Wiadomości24.pl.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (26):

Sortuj komentarze:

Jest niewatpliwą przyjemnością dla nas wszystkich, użytkowników W24, że mogą "na codzień" obcować z pasjonatem i najwyższej klasy fachowcem; nieliczne zdjęcia pana Hempela ogladamy czesto na portalu i jasne było od początku, że zamieszcze je równie wybitny przyrodnik, co fotografik.
Podziękowanie dla pani Maksimowicz za tekst o wystawie i jej Autorze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czekamy na przyjazd do Warszawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluję pięknej wystawy i realizowania pasji życiowej. Życzę także aby wszystkie zamierzenia spełniły się.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super wiadomość, jakoś nie widzę nikogo, kto by ją ignorował! Czy Pan, Panie Andrzeju, nie jest przewrażliwiony?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Serdecznie pozdrawiam Autora wystawy i dziękuję za informację Autorce! Wiadomość bardzo mnie ucieszyła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jednak mi coś umknęło? Dzięki za wyjaśnienia. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluje panu Arturowi wystawy. Trzeba ogromnej cierpliwości i pasji aby osiągnąć taki efekt.

Panie Andrzeju a dlaczego nie ignoranci? Chyba mi coś umknęło?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluję i pozdrawiam zarówno autorkę arytkułu, jak i wystawcę :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słusznie doceniono autora :)
Gratuluję wystawy, która rzeczywiście przygotowana została z rozmachem.
Nie mogę tylko pojąć zamkniętego charakteru wernisażu. Nie wydaje mi się dobrym stopniowanie odwiedzających.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje Arturze, myślę, że Muzeum Górnośląskie byłoby zainteresowane Twoim projektem. Pozdrawiam 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.