Facebook Google+ Twitter

Poznaj sąsiadów. Poznaj Polaków, Czechów i Romów

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-05-20 11:15

Od piątku we Wrocławiu młodzi Polacy i Czesi rozmawiają o kulturze Romów i ich miejscu w społeczeństwie. Międzynarodowa wymiana trwać będzie do 23 maja, a jej druga część odbędzie się w czerwcu w Ołomuńcu.

Studenci w ramach projektu spotykają się z zawodowymi dziennikarzami / Fot. Grzegorz FrącUczestnicy projektu Poznaj sąsiadów przebywają w Domu Spotkań Angelusa Silesiusa we Wrocławiu. Są wśród nich studenci ze stolicy Dolnego Śląska, ale także reprezentanci uczelni w Ołomuńcu, Pradze i Ostrawie. Do tej pory studenci przeszli trening antydyskryminacyjny prowadzony przez Annę Kudarewską, spotkali przedstawicieli władz miejskich, dziennikarzy oraz członków organizacji pozarządowych.

Bardzo ważne jest dla nas, żeby młodzi dziennikarze czuli się przygotowani do kontaktu z kulturą romską. Mają o niej dużo wyobrażeń na postawie krążących w naszych społeczeństwach stereotypów. Staramy się im pokazać ją od innej strony, np. poprzez spotkania z przewodniczącym [i]Polskiego Stowarzyszenia Asystentów Romskich - mówi Anna Kudarewska[/i], trenerka z Domu Spotkań.
Uczestnicy projektu mogą zdobyć użyteczną wiedzę i umiejętności / Fot. Grzegorz Frąc
Uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy (radio, telewizja, prasa, internet) i stworzą reportaże dotyczące Romów, ich kultury, poziomu życia i miejsca w społeczeństwie. Efekty pracy studentów zostaną opublikowane w mediach lokalnych i studenckich.

Michał Kuranda zastanawia się jak wygląda życie zwykłych Romów. Natomiast Lucie Ruzickova chciałaby dowiedzieć się, w jaki sposób zmieni się życie romskich mieszkańców wrocławskiego Brochowa po powstaniu Centrum Kultury Romskiej. Dlatego już w czwartek wybiera się wraz z zespołem radiowym na spotkanie z grupą Romani Bacht.
Studenci wspólnie spożywają posiłki / Fot. Grzegorz Frąc
Studenci nie są oczywiście pozostawieni sami sobie. W pracy pomagają im doświadczeni dziennikarze.
Prowadzę warsztaty z internetu i staram się pokazać mojej grupie nowe formy prezentacji informacji z użyciem flashu. Opowiadam również o tym, jak Romowie są prezentowani w czeskich mediach - mówi Roman Stanek, czeski dziennikarz.

Dzięki projektowi finansowanemu z funduszy Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach programu wspierającego partnerstwo polsko-czeskie, studenci za dwa tygodnie spotkają się ponownie, tym razem w Ołomuńcu. Tam zmierzą się m.in. z problemem gett w Czechach. Pracownicy organizacji People in Need wprowadzą młodych reporterów do osiedli romskich w Przerowie i Vsetinie.

Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa / Fot. -Forum Polsko-Czeskie / Fot. -Clovek w Tisni (people in Need) / Fot. -

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

dobra inicjatywa!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.