Facebook Google+ Twitter

Poznaj tajniki prac konserwatorskich Muzeum Narodowego

Muzeum Narodowe ujawni jedną ze swych tajemnic. Wszyscy zainteresowani malarstwem Jana Matejki mogą wziąć udział w spotkaniach z konserwatorami, którzy będą przywracali świetność "Bitwy pod Grunwaldem".

 / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/archive/6/64/20080302111341!Grunwald_bitwa.jpg4 lipca, w najbliższą niedzielę w Muzeum Narodowym mają odbyć się dwa pierwsze takie spotkania. Każde z nich (o godzinie 16 i 17) potrwa około pół godziny. Rozpoczynają one cykl spotkań poświęconych renowacji obrazu. Kolejne planowane są na październik i kwiecień przyszłego roku tak, aby umożliwić zainteresowanym śledzenie postępu prac konserwatorskich.

Potrzebę przeprowadzenia tego procesu dostrzeżono już 10 lat temu. Dotychczas jednak nie udało się zrealizować prac ze względu na brak funduszy. Według głównej konserwator Muzeum Narodowego Doroty Ignatowicz-Woźniakowskiej prace te mają pochłonąć około miliona złotych.

Obecnie obraz jest jednak w tak złym stanie, że nie ma możliwości, aby przewieźć go na Wawel bez uszkodzeń, gdzie miał być gościnnie wystawiany z okazji 600. rocznicy wygrania tytułowej bitwy.

O wypożyczenie dzieła stara się też Berlin. Konserwatorzy wygrali jednak batalię o odnowienie dzieła, zostało ono już zdjęte ze ściany i w pozycji leżącej będzie eksponowane podczas prac konserwatorskich.

Ciekawy jest również sam proces renowacji. Obraz Matejki jest w tym momencie pokryty kilkoma warstwami werniksu pozostałymi po poprzednich pracach, które zakryły pierwotnie nałożoną przez autora farbę.

Pod nimi nagromadziły się zabrudzenia, które zniekszcałcają kolorystykę. Najpierw dzieło pokrywane jest cienką bibułką, która ma chronić je podczas zdjemowania. Kolejnym etapem ma być odnawianie tyłu obrazu, które ma potrwać około 6 miesięcy. Dopiero potem konserwatorzy będą mogli zająć się docieraniem do tej pierwotnej warstwy, by móc wreszcie ocenić, ile pracy tak naprawdę jeszcze ich czeka.

Spotkania z konserwatorem będą odbywały się w bardzo małych grupach. Dyrekcja prowadzi na nie zapisy. Obowiązują opłaty do pozostałych galerii oraz wejściówki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Interesujący artykuł ; )) Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.