Facebook Google+ Twitter

Poznaj wielkich Polaków. Ojciec Stanisław Papczyński

Czy znamy wszystkich wielkich Polaków, uznanych przez władze Rzeczpospolitej Polskiej za wielkich mężów stanu, godnych najwyższego szacunku? Co wiemy o błogosławionym o. Stanisławie Papczyńskim?

 / Fot. domena publ.Ojciec Stanisław Papczyński urodził się 18 maja 1631 r. w Podegrodziu w Kotlinie Sądeckiej. Po skończeniu kolegiów jezuickich i pijarskich, wstąpił do zakonu pijarów; w 1661 r.przyjął święcenia kapłańskie. Zasłynął, jako kaznodzieja i nauczyciel retoryki. W 1670 po uzyskaniu dyspensy papieskiej odszedł od pijarów.

W 1673 r. założył zakon marianów. Pierwsza jego placówka powstała w tymże roku, w pustelni w Puszczy Korabiewskiej na Mazowszu, druga w 1677 r. w Nowej Jerozolimie (dzisiejsza Góra Kalwaria koło Warszawy). Statutowym celem marianów było szerzenie kultu Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, modlitwa za zmarłych oraz pomoc proboszczom w pracy duszpasterskiej
i nauczaniu prawd wiary prostego ludu.

O. Papczyński, żyjąc w bardzo trudnych dla naszego kraju czasach, był szczególnie uwrażliwiony na nędzę i upokorzenie najniższych warstw społecznych. Nieustannie nawoływał do poprawy losu bezlitośnie wyzyskiwanych chłopów oraz do naprawy Rzeczpospolitej. Wśród reform politycznych najwięcej uwagi poświęcił krytyce i szkodliwości "liberum veto", rozwarstwieniu stanowemu, uprzywilejowaniu warstw wyższych i upośledzeniu niższych.

"Najchwalebniejszą rzeczą umysłu szlachetnego jest poświęcenie sprawom publicznym swego majątku i życia".

"Narodziliśmy się nie dla samych siebie, lecz dla Ojczyzny".

"Nie jest obywatelem państwa ten kto żyje tylko dla siebie".

"Prawdziwych mężczyzn nam trzeba, a nie nicponi, nie mętów społecznych".

Oto cytaty z twórczości o. Papczyńskiego. W jego publicystyce można znaleźć wiele innych, znaczących tekstów nt. umiłowania Rzeczpospolitej oraz oraz roli i zadań jej obywateli.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.