Facebook Google+ Twitter

Poznaj województwo lubelskie. Gmina Wisznice

W okresie wakacyjnym, co czwartek w Centrum Promocji Województwa Lubelskiego prezentują się kolejne gminy naszego regionu. Dzięki temu społeczność lokalna ma możliwość dokładnego poznania okolic swojego miejsca zamieszkania.

Dzisiaj zaprezentowano Wisznice.Gmina wspomniana leży w północnej części województwa.W jej skład wchodzi 16 sołectw.Gmina należy do partnerstwa "Doliny Zielawy"."Dolina Zielawy" -to związek 5 gmin powiatu bialskiego. Oprócz Wisznic w skład partnerstwa wchodzą następujące gminy: Podedwórze, Jabłoń, Rossosz i Sosnówka. Wszystkie gminy związane partnerstwem dążą dążą do rozwoju turystyki rekreacyjnej. Środkiem do tego celu był między innymi projekt pn."Budowa dróg gminnych wchodzących w skład obszaru turystycznego Dolina Zielawy", finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. W gminie mieszka 5447 mieszkańców, powierzchnia wynosi 173 kilometry kwadratowe.

Długość dróg na terenie gminy wynosi 347,7 km, w tym 109,7 km jest utwardzonych.Drogi gminne stanowią 118,6 km, w tym utwardzanych jest 25 km, 16,1 km wzmocnionych żużlem bądź żwirem, 77,5 km jest nieutwardzanych.Cały obszar 5 gmin cechuje się czystym powietrzem, ciszą ,żyznymi glebami.W Wisznicach-słynących z uprawy mięty ma swoją siedzibę Urząd Gminy, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Liceum Ogólnokształcące, Gminny Ośrodek Kultury, Biblioteka, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, NZOZ Ośrodek Zdrowia, Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz takie organizacje społeczne jak:Ochotnicza Straż Pożarna, Stowarzyszenie Forum Rozwoju Regionu, Stowarzyszenie Społeczno-Oświatowe i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego.

Gmina jest bardzo aktywna i skuteczna w pozyskiwaniu funduszy unijnych.17 lipca 2013 na uroczystej gali w Warszawie, wójt Piotr Dragan odebrał nagrodę za zajęcie II miejsca w Rankingu Samorządów Rzeczypospolitej w kategorii "Najlepsza Gmina w wykorzystywaniu Funduszy Unijnych".

Wcześniej, 20 czerwca 2013 Wisznice odwiedził prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Uczestniczył on w uroczystości na terenie Centrum Kultury Chrześcijańskiej. Podczas wizyty bardzo pozytywnie wypowiadał się o Dolinie Zielawy, która jest "dobrym przykładem współpracy w rozwiązywaniu niełatwych problemów niełatwego terenu".

28 maja w Wisznicach zakończył się projekt Amnesty International zatytułowany:"Prawa człowieka:Teraz to jest w twoich rękach". W ramach projektu młodzież "mierzyła temperaturę praw człowieka na ulicach Wisznic", była na komisariacie policji, wysyłała jajko w kosmos. W nagrodę za osiągnięte wyniki młodzież pojedzie we wrześniu na wycieczkę do Międzywodzia koło Międzyzdrojów

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.