Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21298 miejsce

Poznajemy Bułgarię. Średniowieczne miasto Wraca

Stolica obwodu o tej samej nazwie, jedno z najbardziej malowniczych miast w północno-zachodniej Bułgarii, leży na północno-zachodnim przedgórzu Bałkanów w paśmie Wraczańska Płanina. Liczy ponad 100 tysięcy mieszkańców.

Przełom rzeki Levy / Fot. K.NitaSpędzamy tu trzy pracowite dni w międzynarodowym towarzystwie. Przyjechaliśmy z Polski, Francji, Włoch i Portugalii na spotkanie projektowe w ramach programu Erasmus+. Gości nas bułgarska Szkoła Podstawowa im. Sorfoniusza Wraczańskiego.

Przed wyjazdem przeprowadziliśmy ankietę oceniającą wiedzę naszych uczniów na temat krajów partnerskich. Na temat Bułgarii piątoklasiści nie wiedzą nic. Nie znają nawet stolicy kraju. Z rozbrajającą szczerością piszą, że Bułgaria chyba leży w Europie. Wyjątek stanowią dzieci, które spędziły tu z rodzicami część wakacji. My nauczycielki wiemy troszkę więcej od uczniów. Byłyśmy na bułgarskim wybrzeżu 40 lat temu.

Ze Svetlaną koresponduję od kilku lat. Teraz zaczynamy poważną współpracę. Powinnam szybko uzupełnić wiedzę na temat kraju partnerskiego, szkoły i miasta, w którym się mieści, zweryfikować stereotypy, uaktualnić wyobrażenia.
Wieża mieszkalno obronna / Fot. K.NitaSofroniusz Wraczański, patron naszej szkoły partnerskiej / Fot. K.NitaWidok na góry / Fot. K.Nita
Swietlana i jej dyrektorka przyjechały po całą naszą grupę do Sofii. Zaczynamy pracę w sobotę w szkole liczącej sobie 108 lat. Byłam przekonana, że to nowy budynek. Wszędzie panuje niesłychany porządek. Prawdopodobnie jest tak zawsze. To niemożliwe, żeby udało się tak wypucować szkołę na nasz przyjazd. Piękne dekoracje przygotowała Sylwia, koleżanka ucząca tutaj plastyki. Pracujemy w doskonale wyposażonym pokoju nauczycielskim. To ważne, gdyż przywieźliśmy materiały do pracy przegrane na klucze USB.

Nie mamy czasu na gruntowne zwiedzanie miasta. Poznajemy je biegnąc z hotelu do szkoły i ze szkoły na posiłki. Miasto jest pięknie położone nad rzeką Levą, która spokojnie płynie przez miasto. Podziwiamy górski krajobraz. Skały wydają się zawieszone na dachach domów.

Średniowieczne miasto, które jest świetną bazą wypadową we Wraczański Bałkan. Nazwa pochodzi od malowniczego przełomu rzeki Lewa. Wratcata, to po bułgarsku wrota, brama.
Wieża mieszkalno-obronna / Fot. K.NitaPrzełom rzeki / Fot. K.NitaTeren wspinaczkowy / Fot. K.Nita

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Interesujący artykuł. Z przyjemnością przeczytałam i obejrzałam zdjęcia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Od dawna wiem, że Bułgaria to wspaniały kraj. Wspaniały artykuł!
Też od dawna zamierzam tam pojechać. Chyba teraz jestem przekonana całkowicie, że to zamiar który koniecznie trzeba zrealizować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawa relacja z Bułgarii, z przyjemnością przeczytałam artykuł. Życzę wielu ciekawych podróży ze szkolnym programem Erasmus.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.