Facebook Google+ Twitter

Poznajemy ważki. Pałątka mała

Najmniejsza z naszych pałątek, niezbyt częsta i przyozdobiona złotem.

Pałątka mała (Lestes virens) jest najmniejszą ważką z rodziny pałątkowatych żyjącą w Polsce. Jej rozpiętość skrzydeł to około 40-45 milimetrów.

Pałątka mała (Lestes virens) / Fot. Artur HampelTa malowniczo ubarwiona ważka, występuje w stanie rozproszonym na terenie środkowej i południowej Europy a także w północnej Afryce.

W obrębie opisywanego gatunku, występują dwa podgatunki. Lestes virens virens oraz Lestes virens vestalis. Fotografie prezentują pierwszy z wymienionych podgatunków.

Opisywana pałątka lubi wody stojące z zarośniętymi roślinnością brzegami. Można ją spotkać od maja do września na polanach i łąkach. Samce tej ważki, w odróżnieniu od samic posiadają oczy zabarwione na niebiesko.
Pałątka mała (Lestes virens) - brązowe, na jasno obrzeżone pterostigma / Fot. Artur HampelWażną cechą rozpoznawczą tej ważki, umożliwiającą identyfikację gatunku spośród innych pałątek, są brązowe pterostigma (plamki na skrzydłach). W zbliżeniu można dostrzec, że wymienione pterostigma mają krawędzie zabarwione na jasno, niemal biało.
Bardzo ładnie ubarwiony jest tułów oraz odwłok. Prócz metalicznego zielonego koloru widoczny jest złoty nalot. Wraz z pozostałym, na jasno ubarwionym ciałem ważki sprawia on przyjemny dla oka, estetyczny, niemal majestatyczny wizerunek.

Za pałątką małą można rozglądać się na łąkach i nieużytkach. Najczęściej spotykana w pobliżu zbiorników wodnych znajdujących się niedaleko terenówPałątka mała (Lestes virens) / Fot. Artur Hampel leśnych. Nie jest to ważka łatwa do zauważenia zwłaszcza ze względu na swoje niewielkie rozmiary. Jest również ważką dość płochliwą. Lubi przysiadać na niskich trawach, rozkładając przy tym skrzydła w charakterystyczny dla pałątek sposób.

Bardzo podobne do niej są pozostałe w Polsce żyjące pałątki, które na pierwszy rzut oka są niemal nie do odróżnienia.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Coraz bardziej Panu zazdroszczę:) w tym pozytywnym znaczeniu. Obcowanie z NATURĄ i cudne zdjęcia tych małych istotek!!!!! Brakuje słów Panie Arturze. Wyobrażam sobie jak piękny album mógłby powstać. Nie myślał Pan o tym?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Piotrze za zaproszenie. Jeżeli tylko znajdę się w okolicy, pozwolę sobie tam zajrzeć :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Arturze zapraszam do naszego Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, szczycącego się największym w Polsce zbiorem entomologicznym. Z pewnością znalazłbyś tam coś dla siebie. Dzięki za tak wyczerpujące materiały, pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i proszę, następna ważka...Przyznam się szczerze, że nie miałem szczęścia jej spotkać, ale będę miał na uwadze, bo już wiem za jaką się rozglądać...a na łonie natury bardzo lubię przebywać...Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to już ją lubię :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jadziku brak ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odwłok w porównaniu z tułowiem ma całkiem okazały .To tak od parady czy ma tam jakiś jadzik ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

No nie! Ta ważka na 3 zdjęciu wygląda, jak jakiś stworek z filmu SF... Nic nie trzeba wymyślać. Wystarczy tylko podpatrzeć naturę. W niej znajdziemy dosłownie wszystko!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.