Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9692 miejsce

Poznajemy ważki. Świtezianka błyszcząca

Niebieska i zielona o metalicznym ubarwieniu ważka. Jeden z naszych najpospolitszych gatunków, który możemy spotkać nawet w mieście

Świtezianka błyszcząca (Calopteryx splendens) / Fot. Artur HampelSpacerując wzdłuż rzek i strumieni możemy napotkać jedną z najładniej ubarwionych i najpospolitszych naszych Świtezianka błyszcząca (Calopteryx splendens) / Fot. Artur Hampelważek - świteziankę błyszczącą. Sierpień i wrzesień, to ostatnie miesiące, w których mamy ogromną szansę na takie spotkanie.
Świtezianka błyszcząca (Calopteryx splendens) jest smukłą ważką średniej wielkości. Rozpiętość skrzydeł wynosi około siedmiu centymetrów. Podobnie jak w przypadku innych ważek i tutaj mamy do czynienia z odmiennością ubarwienia samicy i samca. rzeka Strzelenka / Fot. Artur Hampel
Samiec o połyskującym metalicznym kolorze posiada owalną ciemniejszą granatową plamę na skrzydłach. Niekiedy można dostrzec w jego ubarwieniu odcienie zieleni. Samica jest niemal całkowicie metalicznie zielona. Zarówno samiec jak i samica są ważkami, które ze względu na ich ubarwienie można podziwiać bez znudzenia przez długie minuty.
Świtezianka błyszcząca jest owadem zasiedlającym zarówno brzeg dużych rzek jak strumieni a nawet rowów melioracyjnych. Ważkę tą można spotkać również na terenach miejskich, warunkiem jej występowania jest płynąca woda.
Najczęściej można ją zaobserwować wzdłuż dobrze nasłonecznionych brzegów cieków wodnych.
Rójka tych bajecznie ubarwionych owadów przypada na czerwiec i lipiec.Świtezianka błyszcząca (Calopteryx splendens) / Fot. Artur Hampel
Samica składa jaja pod wodą całkowicie się niekiedy zanurzając. Składając jaja na dolnych partiach roślin potrafi spędzić pod wodą kilkadziesiąt minut. Można ją również zaobserwować podczas składania jaj, gdy zanurzony ma wyłącznie odwłok. Do zimowania przystępują larwy, by po przeobrażeniu pojawić się w formie dorosłej w czerwcu następnego roku.
Świtezianka błyszcząca (Calopteryx splendens) / Fot. Artur HampelPodczas obserwacji ważek oraz spacerów wzdłuż rzek można spotkać dość spektakularną roślinę, na której chętnie przysiadają świtezianki. Tą rośliną jest jeżogłówka gałęzista (Sparganium erectum). Jest to zasadniczo roślina bagienna, jednakże muliste brzegi rzek bogate w substancje odżywcze sprzyjają jej rozwojowi również w środowisku związanym z rzekami. Jest tak zwaną rośliną skrytopączkową. W czasie zimy, czyli niesprzyjających warunków do jej przetrwania, obumarciu ulega cała nadziemna część rośliny. Wiosną, z pączków zanurzonych w mule odtworzy się ponownie nadziemna część Jeżogłówka gałęzista (Sparganium erectum) z kwiatostanami / Fot. Artur Hampeljeżogłówki. Roślina jest jednopienna o kwiatach rozdzielnopłciowych, co oznacza, że na jednej roślinie spotkamy kwiaty Świtezianka błyszcząca (Calopteryx splendens) / Fot. Artur Hampelzarówno żeńskie jak męskie. Kwiatostany żeńskie są duże i kolczaste.
Roślina dorastająca do około 1,5 metra wysokości, niekiedy płożąca. Silnie rozwinięte, wąskie liście często się załamują tworząc w ten sposób idealne miejsce do spoczynku świtezianek.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Nie traktują jeżogłówek w jakiś szczególny sposób niż to opisałem. Roślina ma ciekawe, nietuzinkowe kwiatostany. Ładnie komponuje z latającymi, czy przysiadającymi na tej roślinie świteziankami. Dlatego też postanowiłem napisać o niej kilka słów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ważka pieknie się prezentuje nad i w pobliżu cieków. Czy jeżógłówka ma dla nich jakieś szczególne znaczenie? Czy ważki traktują jeżogłówki w sposób wyjątkowy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Urzekające stworzenie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękne ważki i grzeczne - ładnie pozują.:) Poza tym jak zawsze interesujące informacje, których ostatnio zaczęło mi już trochę tutaj brakować:) Myślę, że będą kolejne ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miałam okazję podpatrzeć baraszkujące ważki - w pokrzywach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.