Facebook Google+ Twitter

Poznajmy żonę Beduina

Twarz zakwefiona i piwne oczy, które zachęcają czytelnika do sięgnięcia po książkę Katarzyny Nazaruk, zatytułowaną "Żona Beduina". Sięgnąłem tam "Gdzie wzrok nie sięga", ponieważ w ciemno trafiłem na 42 stronę, a wiersz zachęcił do przecz

Okładka / Fot. OkładkaTwarz zakwefiona i piwne oczy, które zachęcają czytelnika do sięgnięcia po książkę Katarzyny Nazaruk, zatytułowaną "Żona Beduina". Sięgnąłem tam "Gdzie wzrok nie sięga", ponieważ w ciemno trafiłem na 42 stronę, a wiersz zachęcił do przeczytania pozostałych sześćdziesięciu. Wszystkie liryki znalazły się w dwóch równo podzielonych oazach: "Zamyślenie" i właśnie "Gdzie wzrok nie sięga".

Poezja pełna miłosnej intymności, kobiecych pragnień i przemyśleń. Odnajdujemy w niej dojrzewającą dziewczynę, dorosłą panienkę czy też doświadczoną życiem mężatkę. To bardzo dojrzałe i mądre wiersze, które autorka napisała inspirując się wnikliwym obserwowaniem otaczającego ją świata. Zapewne rozczaruję osoby kochające się w cukierkowatej, nostalgiczno-romantycznej poezji bowiem liryki te oscylują na granicy analizy psychologiczno-socjologicznej. Znajdziemy też tu piękne erotyki i wiersze poświęcone córce, trafimy nawet na portrety poświęcone mężczyznom. Nie ma tu przypadkowych zdarzeń. Dowiadujemy się nawet co to jest "Prostytucja intelektualna". Nie bacząc na konsekwencje, chcą na siłę być zauważone: (…) "sprzedajna za wiersz w gazecie (…) wzbudzają pożądanie tylko na chwilę / bo nie ma już nic do ukrycia / nie wie co znaczy cierpieć / bo jej moralność elastyczna jak pończocha / którą zdejmuje na żądanie" (…) Mimo, że podmiotem lirycznym jest kobieta, równie dobrze taką role możemy przypisać mężczyźnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.