Facebook Google+ Twitter

Poznań: 28. rocznica Porozumień Sierpniowych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-31 22:02

O dobre wykorzystanie daru wolności modlili się poznaniacy w 28. rocznicę Porozumień Sierpniowych. Uroczysta msza w kościele ojców Dominikanów zgromadziła przedstawicieli władz miasta i województwa, kombatantów i harcerzy.

Reprezentujący poznańskiego metropolitę ksiądz Eugeniusz Antkowiak przypomniał historyczne słowa Jana Pawła II "niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi - tej ziemi". I jak podkreślił, dzieckiem sierpnia 1980 roku były Niezależne Samorządne Związki Zawodowe.

"Niestety już w sierpniu 80 roku władze komunistyczne - alternatywnie do porozumień - przygotowywały rozwiązania siłowe. Wprowadzony 13 grudnia 1981 roku stan wojenny miał położyć kres niezależnej działalności związkowej w Polsce. Pomimo ofiar, jakie poniosło społeczeństwo, stan wojenny stał się końcem - ale komunistów" - przypomniał ks. Antkowiak.

Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Czerwca 56' roku, gdzie złożyli wieńce i kwiaty. Przedstawiciele Wielkopolskiej Solidarności zaapelowali do parlamentarzystów, by 31 sierpnia był dniem wolnym od pracy. "Jeśli spojrzymy, co tak naprawdę zdarzyło się w roku 1980 i później w roku 1989, to nie ulega wątpliwości, że w historii tego narodu, ale również w historii całej Europy i świata, ten zryw był zrywem, który zasługuje na to, by święcić go w pełny sposób" - mówił lider związku w naszym regionie Jarosław Lange.

W rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych przez Poznań przejechała też Motocyklowa Parada Wolności. Hasłem spotkania była: "Solidarność z Wolnym Tybetem". Kawalkada motorów wyruszyła z placu Mickiewicza i przejechała w pobliżu miejsc, w których w 1980 r. mieściły się siedziby regionalne związku - na ulicach: Powstańczej, Długosza, Ściegiennego, Zwierzynieckiej, św. Marcina i Zamkowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.