Facebook Google+ Twitter

Poznań chce być kulturalną stolicą Europy. Pomożecie?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-06-28 15:49

Wygrana w rywalizacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury zależy od walorów miasta i decyzji komisji, ale też od poparcia jego mieszkańców. Dlatego właśnie powstał specjalny serwis, na którym można je okazać.

Poznań w walce o miano Europejskiej Stolicy Kultury rywalizuje m.in. ze Szczecinem, Warszawą, Toruniem i Łodzią. Tytuł nadaje Unia Europejska. W plebiscycie biorą udział także miasta z Hiszpanii. Wybrane do ostatecznej rozgrywki miasta, po jednym z Polski i Hiszpanii, będą przez rok, prezentować swoją ofertę kulturalną oraz historyczne dziedzictwo europejskiej publiczności, z wykorzystaniem unijnych pieniędzy.

Tradycje związane z przyznawaniem tytułu Europejskiej Stolicy Kultury sięgają 1985 roku. Projekt zainicjowała grecka minister kultury Melina Mercouri. Pierwszym miastem, które uzyskało to zaszczytne miano były Ateny. Ideą konkursu jest pogłębienie międzykulturowego dialogu w Europie, a także poznanie różnorodności europejskich kultur. Dotychczas jedynym polskim miastem, które uzyskało tytuł Europejskiej Stolicy Kultury był Kraków.

Przyznanie tytułu wiąże się z ogromnym prestiżem. Zwycięskie miasto ma szansę na międzynarodową promocję, przy czym Unia Europejska pokrywa 60 proc. wydatków związanych z organizacją wydarzeń kulturalnych. Wygrana daje szanse na zwiększenie zainteresowania ofertą miasta i zdobycie popularności wśród turystów z innych krajów.

Ranga konkursu zobowiązuje

Przy wyborze zwycięzcy kapituła konkursu bierze pod uwagę dwa czynniki: poparcie mieszkańców dla kandydatury oraz zalety miasta. Dlatego powstał serwis 2016poznan.pl. Umożliwia on internautom aktywne wspieranie stolicy Wielkopolski w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury oraz informuje o etapach projektu i wydarzeniach kulturalnych w mieście - mówi Maciej Kolasiński z Freakstudio, jeden z twórców serwisu.

Strona posiada liczne funkcjonalności, które ułatwiają interakcję i komunikację między użytkownikami. Twórcy serwisu chcą zaprezentować Wielkopolanom, internautom oraz członkom Komisji Europejskiej to wszystko, co wiąże się z kulturą Poznania. Portal promuje poznańskich artystów i wydarzenia kulturalne. Poznamy dzięki niemu historię miasta, zapoznamy się z kulturalnymi wizytówkami Poznania, prześledzimy kalendarium i podejmiemy decyzje, kiedy i gdzie warto wybierać się na koncert czy na wystawę. Obejrzymy także filmy o ważnych obiektach kulturalnych m.in. Centrum Kultury Zamek, Muzeum Instrumentów i Teatrze Wielkim.

Kulturalna Burza

Serwis 2016poznan.pl umożliwia wsparcie kandydatury Poznania w plebiscycie na Europejską Stolicę Kultury 2016. Każdy, kto chce to zrobić, może np. przesłać swój pomysł dla Programu Kulturalnego - Poznańska Burza Kulturalna. To tylko jedna z możliwości interakcji. Internauci mogą także poprzeć miasto w głosowaniu, brać udział w sondach i konkursach, np. na najlepszy happening, zachęcający widzów do zapoznania się z kulturalnym życiem Poznania. Można również przesyłać zdjęcia z ulubionymi, bądź jeszcze nie odkrytymi miejscami Poznania. Powstanie z nich galeria Oblicza Poznania, której celem jest pokazanie miasta z perspektywy jego mieszkańca.

Na koniec chcę podkreślić, że serwis daje możliwość realnego wsparcia miasta w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Zachęcam więc do jego odwiedzenia i głosowania na Poznań!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

nowinka
  • nowinka
  • 05.11.2010 09:55

polecam zapoznanie się z filmami promującymi miasto Poznań na http://www.2016poznan.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najpełniejszym wsparciem są pasjonaci, którzy z pełnym zaangażowaniem promują kulturę
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomogłam. :) I uzasadniam - link , link ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Inicjatywa warta poparcia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.