Facebook Google+ Twitter

Poznań: ciągle nie ma prądu – takiej awarii nie było od 40 lat

  • Źródło: Głos Wielkopolski
  • Data dodania: 2007-01-21 07:21

Do tej pory poznańscy energetycy odnotowali ponad 20 tysięcy zgłoszeń, a nowe ciągle do nich napływają. Mimo tego, że mają do dyspozycji 60 linii na które można dzwonić, numer pogotowia 991 jest stale zajęty.

Fot. W. WylegalskiPrądu nie ma nadal na Szczepankowie, Starołęce, osiedlu Kwiatowym, ulicy Junackiej, a także w pobliżu lotniska na Krzesinach, w podpoznańskich Skokach, wsi Łubowo.
– Nawet nie mogę zgłosić awarii – denerwuje się pan Wojciech, mieszkaniec osiedla Kwiatowego który od czwartkowej nocy nie ma prądu. – Obojętnie gdzie nie zadzwonię: czy pod numer 991, czy na infolinię 0800 66 00 66 a nawet do biura obsługi klienta pod numer 856 19 99, wszędzie jest zajęte albo puszczają z taśmy komunikat o uszkodzeniach z powodu wichury. To skandal, że od dwóch dni nie można się dodzwonić do energetyki.

A co na to wszystko ENEA S.A? Arkadiusz Dobień, rzecznik prasowy ENEA zapewnia, że pracownicy firmy robią co mogą, by usunąć wszystkie uszkodzenia w jak najkrótszym czasie. – W piątek okazało się że od rana w 5600 miejscowościach, które obsługuje poznański zakład, są problemy z dostarczeniem energii elektrycznej. Prawda jest taka, że od ponad 40 lat nie zdarzyła się na naszym trenie tak poważna awaria, To kataklizm, którego skutki jeszcze przez kilka dni będziemy usuwać. Uszkodzonych zostało między innymi 7000 linii transformatorowych, do naprawy zostało ich jeszcze 2000.

Rzecznik obiecuje, że dzisiaj ekipy naprawcze uporają się z awariami linii średniego napięcia. W najgorszej sytuacji są rolnicy, którzy mają duże hodowle zwierząt. Brak prądu na wsiach często łączy się z brakiem wody.

Mirosław Staszak, mieszkający na Szczepankowie zgłosił brak prądu już w piątek. – Jest sobota i nie było u nas żadnej ekipy, co więcej przez telefon usłyszałem, że Szczepankowo to wieś i możemy mieć prąd dopiero w środę. W domu, w którym jest obecnie ciemno i zimno, mam małe dzieci. Czy w takich warunkach mamy mieszkać do środy?
– A jak już przyjeżdżają to robią tylko fragment ulicy – denerwuje się Janina Centrowska, mieszkanka ulicy Dziewińskiej. – U mnie pod 44 numerem nie zrobili, ale w piątek byli pod 13 i naprawili. Czy to taki problem będąc na jednej ulicy sprawdzić wszystkie domy? Nie działają u mnie żadne urządzenia. Kilka dni temu miałam jeszcze w domu chorą matkę podłączoną do aparatury, a gdyby tak wtedy odłączyli prąd to co?

Prawie 50 minut trwało zanim dyżurny ze Straży Miejskiej dodzwonił się do energetyki. – Mężczyzna, z którym rozmawiałem, w ogóle nie chciał przyjąć ode mnie zgłoszenia – mówi Piotr Walkowiak, dyżurny ze Straży Miejskiej. – A zadzwonił do mnie zdenerwowany mieszkaniec ulicy Głazowej, że chyba uszkodzone linie energetyczne spowodowały, że ma płot po napięciem i czy ja nie mogę tego zgłosić, bo on się do energetyki nie może dodzwonić.

Leszek Drwęcki od 32 godzin nie ma prądu, a temperatura w jego domu wynosi 15 stopni.
– Mieszkam na ulicy Soleckiej, niedaleko lotniska na Krzesinach. Od godziny 4 rano w piątek usiłuję się dodzwonić do dyspozytora. Nikt nie odbiera. To jest po prostu skandal. Gdybym się tylko kilka dni spóźnił z zapłatą rachunku zaraz naliczyliby karne odsetki albo przyszli wyłączyć prąd, ale teraz jak jest jakaś awaria, to nagle ich nie ma.

– W ciągu ostatnich 30 godzin usunęliśmy 42 awarie linii wysokiego napięcia, 323 awarie linii średniego napięcia przywracając zasilanie w 10 680 stacjach transformatorowych. Poważne awarie zlikwidowaliśmy w ponad 4 000 miejscowości – dodaje Arkadiusz Dobień. – Nadal jednak mamy do czynienia z setkami awarii linii niskiego napięcia. Ich skutki są usuwane na bieżąco, prosimy jednak naszych Klientów o cierpliwość. Rozmiar szkód oraz warunki pogodowe powodują, że usuwanie szkód jest trudne i czasochłonne.

Katarzyna Sklepik - Głos Wielkopolski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.