Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań Główny: wreszcie ruszyła budowa ruchomych schodów w dół!

Rafał Grząślewicz
Rafał Grząślewicz
Schody na dworcu Poznań Główny.
Schody na dworcu Poznań Główny.
W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się budowa ruchomych schodów na poznańskim dworcu. Wkrótce pasażerowie będą mogli komfortowo przemieszczać się na perony. Do tej pory musieli pokonywać z bagażami tradycyjne schody.

Nowy budynek dworca Poznań Główny, hucznie otwierany przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego, oddany został do użytku 29 maja 2012 roku. Nowy dworzec od samego początku budził wiele kontrowersji. Krytykowano jego wielkość (jest mniejszy od starego dworca), architekturę, ale przede wszystkim zwracano uwagę na brak funkcjonalności. Wśród wad najczęściej wymieniano małą ilość kas biletowych, źle oznakowane punkty informacyjne, brak poczekalni. Jednak pasażerom najbardziej przeszkadzały ruchome schody, którymi można było dostać się z peronów na dworzec, ale drogę z dworca na perony trzeba było już pokonywać schodami tradycyjnymi lub windą.

W 2012 takie rozwiązanie tłumaczono względami bezpieczeństwa. Przepisy przeciwpożarowe miały nie pozwalać na wybudowanie ruchomych schodów w obu kierunkach. Po czterech latach okazało się, że drogi ewakuacyjne można wytyczyć w inny sposób i tym samym przystąpić do budowy ruchomych schodów prowadzących w dół. Prace rozpoczęły się w środę, 3 lipca i prowadzone będą w dwóch etapach.

Oczywiście, pasażerowie nie unikną utrudnień. W pierwszej kolejności schody zamontowane zostaną na peronach 1 i 3. W związku z tym, jedyną możliwością dotarcia do tych oraz do pozostałych peronów jest przejście przez peron 2 do tunelu podziemnego i dalej na wybrany peron. Zakończenie pierwszego etapu planowane jest na połowę października. Drugi etap inwestycji obejmie prace na peronie 2 i potrwać ma do grudnia. Koszt budowy schodów to niemal 2 miliony złotych.

Na tym jednak "dobra zmiana" na poznańskim dworcu się nie skończy. Politycy PiS powołali zespół ekspercki, w którym zasiedli także członkowie władz miasta oraz przedstawiciele PKP. Zadaniem zespołu jest wypracowanie kolejnych rozwiązań, które mają usprawnić działanie dworca. Poznań Główny jest drugim dworcem w Polsce pod względem przepływu pasażerów, a więc to o ich komfort trzeba zadbać w pierwszej kolejności. Wśród priorytetów zespołu wymienia się przedłużenie tunelu podziemnego, tak aby pasażerowie nie musieli przechodzić przez galerię handlową do przystanków autobusowych czy postoju taksówek oraz zadaszenie peronów 4-6. Wiadomo już, że w miejscu starego dworca powstaną biurowce oraz hotel. Tutaj jednak na poziomie -1 lub 0 powstać ma także strefa obsługi pasażerów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto