Facebook Google+ Twitter

Poznań gospodarzem Letnich Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich?

Już w przyszłym roku, w Singapurze, odbędzie się pierwsza młodzieżowa olimpiada. Cztery lata później jej gospodarzem może być Poznań.

Turniej siatkówki plażowej na poznańskim placu Wolności wiosną 2008 roku. / Fot. Małgorzata MrozekNa początku miesiąca ogłoszono listę miast ubiegających się o organizację Letnich Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 roku. Poza Poznaniem są to Nanjing w Chinach oraz Guadalajara w Meksyku. Wynik ich starań będzie znany w lutym przyszłego roku.

Poznań konkuruje więc z 8-milionowym miastem Nanjing, będącym centrum gospodarczym południowych Chin. Co przemawia na rzecz Nanjingu? Wielkie lotnisko i aż 110 tysięcy studiujących tam młodych ludzi.

Tymczasem Poznań ma problemy z rozbudową własnego portu lotniczego. W październiku mówiło się o problemach z budową dodatkowego pasa startowego na Ławicy.
W Poznaniu może być więcej studentów (w 2008 roku uczyło się tu około 170 tys. osób - przyp.red.), ale przy tak wielkim wydarzeniu sportowym istotniejsze jest to, jak tu dotrzeć. Choć do tej pory, dzięki organizacji Euro 2012, problemy komunikacyjne powinny zmaleć.

Drugim naszym konkurentem jest Guadalajara, pod względem ludności trzy razy większa od Poznania. Położona jest 1500 m n.p.m., co może stanowić przeszkodę w takim sensie, że ciężej będzie się dostosować do klimatu choćby Europejczykom. Z drugiej strony, ludziom spoza centralnej Europy tak samo będzie trudno dostosować się do klimatu w Polsce. Guadalajara jest z pewnością bardziej znanym miastem niż Poznań, więc kandydatura meksykańskiego city może spotkać się z większą przychylnością Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Jak duże szanse ma zatem Poznań? Przypomnę tylko, że w Polsce konkurowaliśmy z wyznaczonymi przez Polski Komitet Olimpijski Katowicami, Szczecinem, Łodzią i Krakowem. Czy można to uznać za sukces, skoro i tak wiadomo, że Poznań jest miastem sportu?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.