Facebook Google+ Twitter

Poznań - klęska kulturalna!

Sami na to zasłużyliśmy...klęska kulturalna! Trzeba coś z tym zrobić.

Fragment "Mieszkam w swoim obrazie" / Fot. Beata PflanzWłaśnie przeczytałam artykuł w Gazecie Wyborczej i powiem krótko - nie jestem zdziwiona! Wiedziałam, że tak będzie! Właśnie na taką klęskę kulturalną Poznań sam sobie zasłużył. To gorzkie słowa, ale pełne prawdy.

Jestem artystką, z urodzenia poznanianką, a z własnego wyboru sucholeszczanką. I nie żałuję.
Nie muszę Poznania porównywać do miast europejskich, wystarczy mi porównanie z o wiele mniejszą Bydgoszczą, czy Toruniem. Byłam tam niedawno i w tych miastach, choć niby mniejszych od naszego, po prostu "czuje się" sztukę.

Bydgoszcz świetnie wykorzystała swe możliwości, by podnieść z gruzu i zamienić w coś wspaniałego Wyspę Młyńską, i trudno w Poznaniu szukać takiego miejsca z nowym Muzeum Sztuki Współczesnej. A jest to tylko jedno z kilku nowych obiektów, gdzie widz ma również do dyspozycji zwiedzanie interaktywne.

I, choć nasz Stary Browar, ma swoją magię, to gdy wjeżdżałam sobie szklaną windą na 4 piętro nowo wybudowanego - z zachowaniem walorów pierwowzoru - budynku Muzeum i patrzyłam na niesamowity widok przede mną, poczułam igiełki zazdrości... I ta integracja miasta z wodą, z rzeką i w Toruniu i w Bydgoszczy!

Park do samego brzegu, tętniący życiem, jakiś happening minęłam, to rzeźbę...i trzy - nie jeden, stateczki w Toruniu. I wszystko świeże, niezapyziałe, pełno chętnych. A u nas? Proszę mi wskazać niedawno wybudowany obiekt typu Galeria, czy Muzeum Sztuki Współczesnej w Poznaniu? kogo to obchodzi? W tej dziedzinie panuje kompletny marazm i na domiar wszystkiego, zaplanowane fundusze na działania ze sztuką związane na rok 2011, zostały drastycznie obcięte przez miasto !

I mam wrażenie, że tu stawia się tylko na kopanie piłki i nic nie umniejszając stadionowi - świetnie, że jest i to taki - tylko nasuwa się pytanie czy to wystarcza? Tu jest potencjał, jest Stara Gazownia, Drukarnia, Forty, że o Rzeźni nie wspomnę. I co? No właśnie - prawie nic. A tyle można zmienić!

I nie wiem czy wystarczy jeden, czy dwa betony rozbić, by wreszcie coś drgnęło.
Jeśli chodzi o mnie, właśnie 10 października obchodziłam rocznicę MIESZKAM W SWOIM OBRAZIE ( www.youtube.com/watch?v=eJ3-4X9VBlk). Rok temu zamieniłam ponad 400 m2 ścian swego domu w wielki obiekt-obraz-galerię wiecznie otwartą z niewielkim zastrzykiem ze strony Gminy, za to pełna entuzjazmu, że da się coś zrobić i zmienić, tylko jak zawsze trzeba zacząć od samego siebie! No i zaczęłam, nadszarpując domowy budżet, ale druga część mojego projektu - otwieranie innych na sztukę, tworzenie nowych odbiorców sztuki poprzez różne ze mną działania i warsztaty przyniosły już wielkie efekty (19 czerwca sprowokowałam sytuację, gdzie ponad 350 osób malowało 17 metrowy obraz w przestrzeni publicznej http://www.youtube.com/watch?v=MznRAQHhmrU&feature=related).

Mam pytanie, bo kiedy tworzyłam z domu obraz, kiedy nawet przyznano mi białą pyrę, było tu gęsto od dziennikarzy i co? O rocznicy cisza, no tego się spodziewałam, ale znowu jest potencjał, a ktoś nie umie tego wykorzystać! Gdybym żyła w innym miejscu na ziemi:) ha...wiem jak to gdzie indziej wygląda.

Jednak czego się spodziewać, jeśli o sztukę w Poznaniu chodzi, kiedy i decydentów i dziennikarzy temat "sztuka" nie bardzo zajmuje. Chodzę na wystawy, biennale, za kilka tygodni mam swoją wystawę w poznańskim Arsenale i posiadam wiedzę na temat kto przychodzi do galerii, kogo obchodzi to, co w sztuce Poznania się dzieje.

W maju było Biennale Sztuki Tożsamość w Poznaniu i gdyby nie to, że jestem dziennikarzem obywatelskim na portalu wiadomości.24, nie znalazło by się słowo o tym w żadnym miejscu - ani realnym, ani wirtualnym.

Podsumowując, porównałam Poznań do o wiele mniejszych miast świadomie. Wrocław i inne miasta tętnią sztuką! Poznań jest klęską kulturalną, niestety. Żal mi na to patrzeć, żal brać w tym udział. Jednak zależy mi na tym, by coś drgnęło i zmieniło się wreszcie na lepsze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Dana Tomaszewska
  • Dana Tomaszewska
  • 11.04.2011 15:37

Bardzo trafny artykuł. Inwestycje w kulturę procentują przez całe pokolenia. Sport jest ok, ale nie powinien funkcjonować kosztem kultury i sztuki. Sukcesy sportowe przeminą, a dzieła sztuki pozostają na następne pokolenia...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuje Marysiu za Twe słowa. Mam poczucie, ze trafiłam w tak czułe miejsce, ze nawet nikt nie ma siły cokolwiek dodac w tej sprawie!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maria Rzeszotarska
  • Maria Rzeszotarska
  • 18.10.2010 12:01

Może nie jestem rodowitą poznanianką , ale już trochę mieszkam w tym mieście.
Zależy mi na tym, żeby coś się zaczęło tu dziać!
Może ta wypowiedź, słuszna, przemówi do wielu "rodowitych mieszkańców Poznania"
IKI

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiem, wiem - takie to straszne, jeszcze w obliczu braku Eskulapa i Pod Pretekstem, ze trudno cos napisać...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.