Facebook Google+ Twitter

Poznań. Kongres Mediewistów Polskich 2011 - relacja

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-09-23 20:57

Kongres Mediewistów był nie tylko wielkim świętem mediewistów z całej Polski, ale także zlotem znanych i mniej znanych naukowców. Poznań przyjął i ugościł 19-21 września br. "armię" mediewistów z Polski i z zagranicy.

Podczas uroczystej inauguracji Kongresu w auli UAM przy ul. Wieniawskiego 1, 19 września b.r. Poznań / Fot. Foto. Krzysztof OlszakPojawiło się mnóstwo sław polskiej nauki, jak prof. Wiesław Wydra, prof. Jerzy Wyrozumski, czy prof. Antoni Gąsiorowski, oraz wybitni zaproszeni goście, jak m.in. dyrektorzy Archiwum Państwowego, Archiwum Archidiecezji Poznańskiej, przedstawiciele władz samorządowych, czy metropolita gnieźnieński abp Stanisław Gądecki.

Arcybiskup w ciepłych słowach mówił o organizatorach, naukowcach i polskiej nauce. Przypomniał, że Kościół katolicki jest jedyną instytucją, która istnieje nieprzerwanie od 968 roku, a on sam jest 96. następcą biskupa Jordana. "Wszelka kultura uniwersytecka bierze swój początek u ludzkiego poznawania prawdy" - mówił abp Stefan Gądecki - "a człowiek nauki będzie zawsze wskazywał na dobro".

Także prof. Jacek Wiktoś, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UAM serdecznie wypowiadał się o kongresie i naukowcach, biorących w nim udział. Stwierdził, że Kongres pokazuje dużą aktywność polskich naukowców. On sam, jak twierdzi, swoje zainteresowania naukowe zaczął o lektury książek historycznych. Bardzo przychylnie mówił o historii, a zwłaszcza o mediewistyce. "Historia średniowieczna jest bardzo odległą, ale odległość ta jest bardzo znikoma" – przypuszczał prof. Jacek Wiktoś.

Rzeczowo i profesjonalnie założenia kongresu i jego organizację na uroczystej inauguracji przedstawiła prof. w Instytucie Prahistorii UAM Hanna Kóčka-Krenz. Celem Kongresu jest poznawanie wiedzy i kultury wieków średnich, jak i realizować interdyscyplinarność nauki, co ma szczególne znaczenie w mediewistyce, gdzie operuje się ułamkowością i przypadkowością danych. Mimo tylu osiągnięć w przeszłości, w polskiej mediewistyce wiele się dzisiaj dzieje. Poddaje się rewizji stare teorie, czy ponownie i dogłębniej spogląda się na znane z dziejów polskiego średniowiecza.

Prof. Hanna Kóčka-Krenz zwróciła uwagę, że następuje jakościowy przyrost źródeł, przez co stan naszej wiedzy ciągle się zmienia. W kręgu zainteresowań mediewistycznych znalazła poczytne miejsce historia społeczna i orientalistyka. Wspomniano też o wielkiej postaci polskiej mediewistyki Brygidzie Kürbis, która nie tak dawno zmarła (5 listopada 2001 roku - przyp. aut.). A prof. Jerzy Strzelczyk, "inżynier" i szef organizatorów tegorocznego Kongresu zachęcił do lektury okolicznościowej pracy zbiorowej poświęconej kilkoro wybitnym naukowcom polskiej i światowej mediewistyce. Książka ta, która swoją promocję miała właśnie podczas uroczystej inauguracji Kongresu, stała się apelem o podjęcie starań przynajmniej, jak twierdzą jej autorzy, ogólniejszego i pełniejszego zarysu biografii wybitnych mediewistów. Autorzy, w tym redaktor "Mediewistów" (Poznań 2011) prof. Jerzy Strzelczyk, wyrażają nadzieję, że publikacje poświęcone kolejnym mediewistom staną się tradycją Kongresu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 24.09.2011 09:04

Zapomniał pan o jednym, myślą jakby był tylko w Polsce i w Watykanie. :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właśnie tego "w Polsce" mi zabrakło - w obliczu tego, że wielu ludziom jak się mówi "Kościół Katolicki" to myślą jakby był tylko na terenie Polski, albo jakby wszędzie był taki jak w Polsce, trochę razi ;).

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.09.2011 23:29

Ja usłyszałem, że od 968 roku. Nie wydaje mi się, że by się tutaj ani abpowi ani mi się pomyliło. Arcybiskupowi chodziło o pierwsze biskupstwo, jakie powstało w państwie Mieszka. To było biskupstwo w Poznaniu, a pierwszym biskupem był Jordan. Rok 968 - przynajmniej (jak pójdziemy drogą minimalistów :P) w tradycji Kościoła katolickiego w Polsce. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Przypomniał, że Kościół katolicki jest jedyną instytucją, która istnieje nieprzerwanie od 968 roku"
Albo Autorowi, albo abp-owi się coś pokićkało :).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.