Facebook Google+ Twitter

Poznań. Konkurs na Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego zakończony

Rozstrzygnięto konkurs na projekt urbanistyczno-architektoniczny i założenia ekspozycji Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. Pierwszą nagrodę zdobyła praca autorstwa pracowni architektonicznej AD ARTIS Emerla, Jagiełłowicz, Wojda z Krakowa.

Wizualizacja - I miejsce w konkursie. / Fot. Ad ArtisKonkurs na projekt urbanistyczno-architektoniczny i założenia ekspozycji Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, pomiędzy Ostrowem Tumskim a Śródką, rozdzielonych rzeką Cybiną, w miejscu dawnego Jazu Katedralnego, został ogłoszony 9 marca br. przez Urząd Miasta Poznania oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich. Prace można było składać do 19 czerwca.

Zgodnie z założeniami projektu "Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego ma stać się jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta i kluczowym elementem Traktu Królewsko - Cesarskiego. Przedstawiać ma ponadtysiącletnie dzieje Ostrowa Tumskiego ze szczególnym uwzględnieniem początków państwowości i chrześcijaństwa w Polsce, uzmysławiając tym samym rangę i znaczenie tego miejsca dla historii naszego kraju".

Wizualizacja - I miejsce w konkursie. / Fot. Ad ArtisKwalifikację do udziału w nim uzyskały aż 52 zespoły autorskie, zarówno polskie, jak i zagraniczne. Złożonych zostało 25 prac konkursowych. Uczestnicy mieli zaprojektować budynek samego Centrum, jak i jego otoczenie, między innymi: parking, promenadę spacerową wzdłuż rzeki, przebudowę ul. Gdańskiej. Główny budynek miał być zlokalizowany na wschodnim brzegu Cybiny i połączony z umiejscowionym na przeciwległym brzegu rzeki przyczółkiem Śluzy Tumskiej, jedynym zachowanym elementem fortyfikacji Ostrowa Tumskiego.

6 lipca 2009 sąd konkursowy podjął decyzję o przyznaniu pierwszego miejsca pracy autorstwa Wizualizacja - I miejsce w konkursie. / Fot. Ad Artispracowni architektonicznej AD ARTIS Emerla, Jagiełłowicz, Wojda z Krakowa. Jak czytamy na stronie Miejskiego Informatora Multimedialnego: "Zwycięska praca cechuje się lapidarną, jednoznaczną i spokojną formą budynku. Obiekt stanowi czytelną opozycję w stosunku do historycznej zabudowy, podkreślając w ten sposób jej znaczenie, a kładka, będąca łącznikiem przez Cybinę, dobrze koresponduje z historycznymi pozostałościami zabudowań śluzy. Ciekawym rozwiązaniem jest skośna szczelina przecinająca bryłę budynku wiążąca jego architekturę z Katedrą, podporządkowując ją tym samym otoczeniu. Wnętrze budynku stwarza możliwości różnorodnego formowania ekspozycji. Konieczność wielokrotnego przekroczenia szczeliny otwartej na Katedrę sprawia, że często przypominamy sobie o sąsiedztwie Ostrowa Tumskiego".

Wizualizacja - I miejsce w konkursie. / Fot. Ad ArtisWe wrześniu br., w Muzeum Archidiecezjalnym, w ramach wystawy konkursowej oprócz zwycięskiego projektu będzie można zobaczyć także inne prace. W związku otwarciem wystawy na pierwszy weekend września zaplanowano szereg atrakcji towarzyszących, które mają przybliżyć ideę Traktu Królewsko - Cesarskiego oraz Interaktywnego Centrum w kontekście bogatej historii Ostrowa Tumskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

MWEW
  • MWEW
  • 21.06.2011 15:14

Ohyda!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.