Facebook Google+ Twitter

Poznań miastem tradycji i ulicznych festynów

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-01-18 13:45

W Polsce poznaniacy nie przez wszystkich są lubiani. Niektórzy śmieją się z poznańskiej gwary i kuchni oraz zarzucają im przyziemność charakteru. Zalety poznaniaków: porządek, pracowitość, rzetelność i gospodarność inni uważają za nudne.

Dni Ułana / Fot. E.SadowskaKażdy może poznaniakom pozazdrościć ich przywiązania do lokalnej tradycji i chęci wspólnego świętowania tradycyjnych, typowo poznańskich świąt i obchodów. Wspólne świętowanie i festyny są zawsze doskonałą okazją do konsolidacji i integracji społeczności Poznania, nadają temu miastu specyficznego klimatu, podkreślając jego regionalną odrębność. Podkreślają charakter miasta tak samo jak niesforne bodące (trykające się) koziołki, które stały się jednym z jego symboli.

Chyba tylko mieszkańcy Poznania obchodzą imieniny patronów miasta, imieniny jednej z ulic, Święto Pyry, Jarmark Świętojański i wiele innych, takich jak np. Dni Ułana.

Poznańskie pyry traktowane są jak skarb regionalny, a zajadanie się na festynach tymi specjałami okraszonymi gzikiem (twarogiem ze śmietaną), pyzami drożdżowymi, plendzami (plackami ziemniaczanymi), szagówkami (kopytkami), eintopfem (zupą jarzynową, lub potrawą z tego, co wrzucimy do garnka), czy rogalami świetomarcińskimi, jest dla poznaniaków tak normalne, jak codzienna praca.

Martwić może odchodzenie młodego pokolenia od typowo poznańskiej gwary, która też jest elementem lokalnej poznańskiej kultury. W czasie obecnego otwarcia na Europę, między innymi na Niemcy, możemy sobie uświadomić, że wiele słów poznańskiej gwary zostało zapożyczonych z języka niemieckiego. Pomimo tego jest ona ich własna, poznańska i nie należy z niej rezygnować.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Zenon Perkowski
  • Zenon Perkowski
  • 18.01.2012 18:27

Ach te pyry!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adam Poznański
  • Adam Poznański
  • 18.01.2012 15:11

Dziękuje za artykuł, tak mało o Poznaniu w serwisie link!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.