Facebook Google+ Twitter

Poznań - miasto warte poznania

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-04-03 18:35
  • Creative Commons

Z czym kojarzy Wam się Poznań? Jest wiele odpowiedzi na to pytanie. Kiedyś mówiono koziołki, porządek, a dziś Stary Browar i przekręt. Czy tak musi być i jaki Poznań naprawdę jest?

Na początek krótko o Poznaniu dla tych, którzy nie za bardzo wiedzą, jakie naprawdę jest to miasto. Poznań to stolica Wielkopolski, województwa wielkopolskiego i archidiecezji poznańskiej. Poznań to ośrodek targowy, kulturalny, akademicki i turystyczny. Miasto położone jest pomiędzy Berlinem a Warszawą na brzegu malowniczej rzeki Warty. To daje mu możliwość szybkiego i dynamicznego rozwoju w każdej dziedzinie życia. Poznań to piękny Stary Rynek, Ostrów Tumski, Poznańska Cytadela, ale też Stary Browar, Andersia Tower i Malta. Poznań to miasto kontrastów - stare dzielnice robotnicze, takie jak Wilda i równie stare dzielnice willowe, a wśród nich Sołacz, oczywiście każda z nich ma swój klimat.

Fakty i mity


Na początek fakty. Prawdą jest to, że Poznań to miasto należące do studentów. W mieście znajdują się co najmniej cztery liczące się na świecie jednostki akademickie. Jest to Uniwersytet Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny, Akademia (niedługo uniwersytet) Rolnicza, Akademia Ekonomiczna. Jak widać tylko te cztery uczelnie dają co roku Poznaniowi kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi pełnych marzeń i chęci do ich realizacji. Nawet, gdyby założyć, że trzy czwarte z nich wróci do rodzinnych miast to i tak daje co roku Poznaniowi jedną trzecią nowych mieszkańców, którzy będą chcieli rozwijać siebie i swoje miasto.

Poznań to ośrodek sportu i jedno z miast organizujących Euro 2012. Posiada wspaniałą Maltę, na której co roku odbywają się liczne międzynarodowe imprezy sportowe, np. akademia wychowania sportowego. Dzięki temu przygotowuje się ludzi do zdrowego stylu życia i krzewi sport. Wygląda na to, że władza Poznania stawia, a przynajmniej stara się stawiać na sport. Powstają nowe boiska ze sztuczną nawierzchnią i inne obiekty sportowe, remontowane są również już istniejące. Na koniec należy wspomnieć o poznańskich klubach sportowych, takich jak Lech Poznań z najlepszymi w Polsce kibicami oraz Wartą, która jakby nie patrząc krzewi w młodzieży przekonanie, że sport to coś niesamowitego.


Poznań to również prężny ośrodek kulturalny. W mieście organizuje się coraz więcej imprez kulturalnych. Z roku na rok przybywa festiwali, nie tylko lokalnych czy ogólnopolskich, ale też międzynarodowych. Znane imprezy to np. Dni Pyry, Dni Świętomarcińskie. Warto wspomnieć także o imprezach międzynarodowych, np. o Międzynarodowym Przeglądzie Filmów dla dzieci i młodzieży, czy Poznańska Malta (festiwal teatralny). Warto wspomnieć o Starym Browarze, bo to nie tylko centrum handlowe, ale też centrum Kulturalne. Odbywają się w nim liczne imprezy, takie jak wernisaże, wystawy, koncerty i przedstawienia.

Ciemna strona miasta
Po licznych pochwałach nadszedł czas na przedstawienie mitów, które funkcjonują wśród ludzi spoza miasta. Pierwszy i chyba najbardziej rozpowszechniony mit to - skąpstwo poznaniaków. Moim zdaniem, to całkowita nieprawda!
Poznaniacy nie tylko nie są skąpi, wręcz przeciwnie - są chętni do pomocy. Pomagają sobie nie dość, że materialnie, to i innymi sposobami. Najciekawsze jest to, że sami poznaniacy opowiadają dowcipy o swoim skąpstwie, np. Dlaczego poznaniak parzy herbatę lejąc wody do pełna? Aby cukier się nie zmieścił!

Poznańskie czyściochy?
Czy Poznań to najczystsze miasto? Ogólnie mówi się, że poznaniacy są rzeczowi, dokładni i bardzo dbają o porządek, przysłowiowe "Ordnung muss sein". Moim zdaniem, nie jest to prawdą! Owszem, Poznań to miasto czyste (mieści się w normie) i nie ma tu przesadzonego porządku, wszystko w "granicach rozsądku", jak śpiewał pewien raper. Jak wszędzie, wielu ludzi i wiele zachowań.


Poznań, miasto warte poznania?


Niezaprzeczalnie Poznań to miasto pełne kontrastów, które zachwycają. Warto tu przyjechać choć raz, aby zachwycić się miastem, ale też poznać kulturę poznaniaków. Wielu ludzi przyjeżdża do Poznania i zostaje tu na stałe, drugie tyle, choć na chwilę, wraca ponownie, tylko garstka zapomina o tym pięknym mieście.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Niestety, tekst przypomina ulotkę dla bogatych, słabo wykształconych i niewymagających turystów. Brakuje mi tylko czegoś o agencjach towarzyskich...
Szkoda, bo pamiętam Poznań sprzed wielu już lat i z ciekawością otworzyłem ten artykuł, bo myślałem, że dowiem się czegoś nowego, ale nic z tego.
Fakt, że to debiut trochę Cię tłumaczy, ale nie końca jednak.
Weź z tego jeden wątek i rozwiń go w formie artykułu (o skąpstwie czy „skąpstwie” chociażby), ale to nie może być po łebkach, bo po co nam taka choćby informacja: „Miasto położone jest pomiędzy Berlinem a Warszawą na brzegu malowniczej rzeki Warty...” itp. itd.?
Czy sądzisz, że ludzie, którzy jeszcze o tym nie wiedzą czytają Wiadomości24?
Potrafisz poprawnie się wypowiadać, ale trzeba jeszcze mieć coś interesującego do przekazania. Wierzę, że następnym razem się uda. Powodzenia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widząc, jak moje wspaniałe koleżanki dają Ci plusy tylko za to ze napisałeś Coś o Poznaniu, jednak postawie tego minusa. Żebyś wiedział (tak na przyszłość) że żeby artykuł się podobał musi mieć coś więcej niż pomysł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Festival Malta, a nie Poznańska Malta :P
I mówi się "Porządek musi być" - w Poznaniu mówi się po polsku :) Zazwyczaj :D

Ale za stosunek do miasta plus.

Komentarz został ukrytyrozwiń

minus - jaki przekręt ?
minus - między Berlinem a Warszawą ? Łódz, Konin, Kutno Słupca, Słubice, Września... ?
minus - po łepkach
minus - zbyt dużo uogólników
minuis - zbyt dużo mitów
minus - zbyt mało konkretów
minus - brak fotografii
minus - mity? raptem o jednym mówisz
minuis - cztery uczelnie? ech... przecież jest ich co najmniej kilkanaście, i to niejedna prywatna bardziej się liczy w świecie niż te co wymieniłes
minus - już mi się znudziło.... ale mógłbym tak dłużej...

i tylko jeden, ale za to wielki plus... probujesz promować Poznań. Wg mnie dość nieudolnie ale i tak chwała Ci za to. I tylko dlatego nie postawie minusa za ten - wazny tematycznie, malo udany merytorycznie artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie do końca podoba mi sie styl tego artykułu, na początku bardzo książkowo później skaczesz z tematu na temat, ale jako rodowita poznanianka za promowanie naszego kochanego miasta daję plusa:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.