Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10656 miejsce

Poznań. Osiedlowy Big Brother

- Mamo, mogę wyjść przed blok? - pyta córka mamę. - Oczywiście, tylko pamiętaj, że cały czas mam cie na oku - odpowiada matka. Taki dialog można usłyszeć w wielu mieszkaniach na osiedlu Jana III Sobieskiego w Poznaniu.

Obraz zarejestrowany przez jedna z kamer. / Fot. kamera onlineMartwisz się czy twój samochód nadal stoi na parkingu? Zastanawiasz się czy boisko sportowe jest w danej chwili wolne? A może chcesz iść zrobić zakupy na osiedlowy bazar, ale nie wiesz czy nie utkniesz w długich kolejkach? Mieszkańcy jednego z poznańskich osiedli nie muszą się zastanawiać. Wszystkie ich wątpliwości rozwiewa komputer podłączony do internetu.

Na ścianach bloków wchodzących w skład osiedla Jana III Sobieskiego zainstalowano kamery. I nie było by nic w tym nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że podglądać to, co się dzieje na osiedlu mogą wszyscy. Wystarczy wpisać w przeglądarkę http://sobieskiego.13kamera.pl/, jako login i hasło podać wyraz "sobieskiego" i już można zacząć obserwować.

Obecnie na osiedlu, w najczęściej uczęszczanych miejscach, zainstalowanych jest 16 kamer. Ich celem jest zwiększenie bezpieczeństwa i zmniejszenie szkód w okolicy. Dlatego też większość z nich jest skierowana na parkingi samochodowe. Inwestycję w pełni opłaciła firma dostarczająca internet. Musiała ona zainstalować kamery i zadbać o ich konserwację by pozyskać klientów.

Parking z góry. Obraz zarejestrowany przez kamerę. / Fot. kamera onlineMieszkańcy nie mają nic przeciwko kamerom. Nie obawiają się, że ktoś będzie podglądał co się dzieje u nich w mieszkaniach.
- Kamery dają możliwość podglądania pociech na podwórzu, czyli w pewien sposób rozwiązują problem nadzorowania dzieci podczas zabawy. Jednak nic nie zastąpi czujnego rodzica i ważne by opiekunowie o tym pamiętali - mówi jedna z mieszkanek bloku.

Inne zdanie na temat kamer ma pan Jan Komolka, który mieszka na sąsiadującym osiedlu.
- Uważam, że udostępnienie w internecie obrazu z kamer zainstalowanych na osiedlu to zły pomysł. A sposób w jaki można się zalogować na stronę jest zbyt prosty. To daje dostęp to monitoringu złodziejom - mówi.

- Przestępca weźmie pod uwagę system monitoringu. Jest on na pewno elementem zapobiegawczym, lecz kradzież rządzi się swoimi prawami i nie ma sposobu by złodziej nie dopiął swego jeśli mu na czymś zależy - dodaje pan Jan.

Kamery mają poważną wadę, obraz jest mało wyraźny po zmroku. To w pewien sposób ogranicza ich funkcjonalność. A do kradzieży i rozbojów często dochodzi w nocy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

róża adams
  • róża adams
  • 22.10.2010 21:16

chciałabym mieć taką kamerę przed blokiem , notorycznie ktoś mnie okrada( od roku w nowym mieszkaniu) i nikt z sąsiadów nic widział nic nie słyszał chociaż to starzy wścipscy lokatorzy . w zeszłym roku ukradli mi butle z gazem z zamkniętego na klucz mieszkania , 3telefony ,wózek spod komórki załadowany drewnem, a dzisiaj nowiuteńką szczotkę do wc ,deskę klozetową takie z bajerami za łączną kwotę 200 zł . oczywiście moja to jest wina bo śpieszyłam się i pierwszy raz zapomniałam zamknąć kibla na klucz (wc oddzielne na klatce schodowej).

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.07.2010 13:54

Jakiej prywatności? Kiedy Pan X wychodzi z domu do "przestrzeni publicznej" zgadza się z utratą prywatności.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.03.2010 08:22

Najstraszniejsze jest to, że mieszkańcom wcale nie przeszkadza utrata prywatności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobre to. 5_+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.