Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17017 miejsce

Poznań: pozbędą się uczelni, by zrobić teatr

Powraca sprawa poznańskiego Teatru Muzycznego, który ma przenieść się do budynku po kinie Olimpia. W grudniu pisaliśmy o protestach przyszłych sąsiadów operetki. Teraz zyskali ważnego sojusznika – uczelnię zajmującą budynek Olimpii.

W budynku Olimpii mieści się obecnie jeden z wydziałów Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji / Fot. Seweryn LipońskiO skomplikowanej sytuacji Teatru Muzycznego w Poznaniu pisaliśmy w grudniu. Operetka ma się przenieść do Olimpii, jednak okoliczni mieszkańcy obawiają się niedogodności (budynek nie jest wolnostojący, ma dwie wspólne ściany z jedną z kamienic). Okazuje się, że nie tylko oni są przeciwni temu pomysłowi.

W Olimpii znajduje się obecnie jeden z wydziałów Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji (WSPiA). Budynek formalnie należy do Gospodarstwa Pomocniczego przy Komendzie Wojewódzkiej Policji (KWP), uczelnia wynajmuje większość pomieszczeń od lipca 2008 r. – Podpisaliśmy umowę tylko na rok. Ale zapewniano, że później zostanie przedłużona – opowiada nam Janusz Musiał, kanclerz-założyciel WSPiA. Liczył więc, że uczelnia pozostanie w Olimpii co najmniej na kilka lat, myślał nawet o wykupieniu budynku od policji. Dlatego szybko przeprowadził kosztowne inwestycje, wyremontował większość sal. Tymczasem jesienią KWP poinformowała go o porozumieniu w sprawie przekazania Olimpii władzom miasta, by mógł się tam sprowadzić Teatr Muzyczny. – Wszystko w porządku, tyle że uczelnia i studenci zostają na lodzie – kwituje Musiał.

Władze uczelni przeprowadziły inwestycje na ponad milion zł nie wiedząc, że już po roku będą musiały poszukać nowej siedziby / Fot. Seweryn Lipoński

Decyzji jeszcze nie ma


O planach przeniesienia operetki do Olimpii kanclerz słyszał nieustannie od kilkunastu lat, dlatego nie traktował ich zbyt poważnie. Zwłaszcza że nikt z policji ani z władz miasta nie poinformował go, że negocjacje w tej sprawie są w zaawansowanej fazie. Dlatego wiadomość o wrześniowym porozumieniu była dla niego kompletnym zaskoczeniem. Władze KWP podkreślają jednak, że sprawa pozostaje otwarta. – Budynek jest nadal własnością policji, na papierze nie ma jeszcze żadnej decyzji w sprawie przekazania go miastu – mówi podinsp. Jarosław Szemerluk, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej KWP. Jego zdaniem WSPiA wciąż może liczyć na przedłużenie umowy o wynajem: – Deklaracje były nie tylko ustne. W umowie jest klauzula dająca możliwość przedłużenia na kolejne lata.

Obecna umowa obowiązuje do 30 czerwca br. Jednak decyzja w sprawie jej przedłużenia lub wygaśnięcia musi zapaść już do końca kwietnia. Jeśli policja przekaże budynek miastu, WSPiA będzie musiała się wyprowadzić z Olimpii do połowy lipca. Musiał zdradza, że ma już pomysł na nową siedzibę dla wydziału, ale zarówno on, jak i studenci woleliby pozostać w obecnej. W efekcie WSPiA stała się nieoczekiwanie sojusznikiem mieszkańców ul. Skrytej w walce o znalezienie innej siedziby dla Teatru Muzycznego.

Kanclerza Musiała w całej sprawie dziwi jedna rzecz. – Miasto przeznacza na przeniesienie teatru 32 mln zł (12 mln na dofinansowanie policji w zamian za budynek, 20 mln na remont – przyp. red.). Za takie pieniądze można by wybudować całkowicie nową, wolnostojącą siedzibę, która nikomu by nie przeszkadzała – podkreśla. Tymczasem rządzący wypowiadają się tak, jakby klamka już zapadła. – Wygląda na to, że władze chcą przenieść teatr koniecznie tutaj i koniecznie teraz. O co tu chodzi? – zastanawia się Musiał.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

rodzic
  • rodzic
  • 28.01.2012 00:58

"Kanclerza Musiała w całej sprawie dziwi jedna rzecz. – Miasto przeznacza na przeniesienie teatru 32 mln zł (12 mln na dofinansowanie policji w zamian za budynek, 20 mln na remont – przyp. red.). Za takie pieniądze można by wybudować całkowicie nową, wolnostojącą siedzibę, która nikomu by nie przeszkadzała..." - no właśnie - jak masz kasę to sobie wybuduj wolno stojącą szkołę, na własne potrzeby i łapy precz od szkoły podstawowej nr 21 na poznańskim Dębcu !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za dostrzeżenie problemu. +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakby nie mogli wybudować nowego gmachu dla Teatru Muzycznego. Szukają za to problemu tam, gdzie go nie ma, a raczej - sami go stwarzają, całkiem niepotrzebnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za konsekwencje :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.