Facebook Google+ Twitter

Poznań. Spotkanie z Anną Czerwińską-Rydel w Muzeum Kraszewskiego

W Pracowni-Muzeum J.I. Kraszewskiego w Poznaniu 5 października o godz. 11.00 odbędzie się spotkanie z Anną Czerwińską-Rydel i jej powieściami biograficznymi dla młodych czytelników - Czy można polubić Kraszewskiego i Chopina?

 / Fot. materiały prasowe Muzeum-Pracownia Józefa Ignacego Kraszewskiego zaprasza na spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel, które odbędzie się w siedzibie instytucji przy Wronieckiej 14 w Poznaniu 5 października (poniedziałek), godz. 11.00. Wstęp na zapisy tel. 618551244.

Spotkanie - Czy można polubić Kraszewskiego i Chopina? - przybliży twórczość biograficzną autorki kierowaną dla młodych czytelników.

Anna Czerwińska-Rydel jest muzykiem, pedagogiem, gdańską autorką książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej (m.in. „Tajemnica Matyldy”, „Marzenie Matyldy”, „Sekretnik Matyldy”, „Gwiazdka”, „Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie”, „Moja Babcia kocha Chopina”, „W poszukiwaniu światła, opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie”, „Po drugiej stronie okna, opowieść o Januszu Korczaku”, „Kryształowe odkrycie, powieść o Janie Czochralskim, „Przewodnik dla dzieci po Szczecinie” i. in.), autorką Gdańskiej Trylogii dla dzieci (trzy powieści biograficzne o J. Heweliuszu, G. Fahrenheicie i A. Schopenhauerze).

Pisarka jest znana jako twórczyni serii „Posłuchaj mnie, mamo, tato”. Ponadto jest współtwórczynią portalu Internetowego o Chopinie www.echopin.pl który powstał we współpracy z Ministerstwem Kultury i Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.
Na projekt Gdańskiej Trylogii autorka otrzymała stypendium dla twórców od Prezydenta Miasta Gdańska oraz Stypendium Kulturalne Marszałka Województwa Pomorskiego. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Anna Czerwińska-Rydel jest autorką wielokrotnie nagradzaną w różnych konkursach i plebiscytach. Za publikacje w roku 2011 otrzymała Pomorską Nagrodę Artystyczną w kategorii Kreacje, a za książki wydane w roku 2012 otrzymała nagrodę Sztorm Roku w kategorii Literatura oraz została nominowana do nagrody Splendor Gedanensis.

W swoich książkach i opowiadaniach pisze o problemach dzieci, rodzinie, samotności, potrzebie bliskości, zrozumienia, miłości, a przede wszystkim o muzyce. Współpracuje ze znakomitymi ilustratorami oraz z wieloma wydawnictwami. Pracuje z dziećmi, młodzieżą i studentami prowadząc zajęcia muzyczne, pedagogiczne oraz terapeutyczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Godne uznania jest to, jak mimo zawieruch wojennych Miłośnicy literatury ocalalali swoje biblioteki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Barbaro, dziękuję za to piękne wspomnienie. Miło mi poznać kolejną opowieść na temat skarbów literackich Pani domu rodzinnego. Przypomina mi to wspomnienie wieczory rodzinne małego Józefa Ignacego - spędzane w gromadzie w towarzystwie dziadków - na wspólnej lekturze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Adrianno, Kraszewski uchował się na ziemi polskiej w biblioteczce mojej Mamy, zapakowany w gazetę, przetrwał wiele przemieszczeń w prawie idealnym stanie, to jest pierwsze wydanie. Czytałam go dzieckiem będąc pod pilnym okiem Dziadzia i nie wolno było ślinić palucha przewracając kartki. Chyba muszę zrobić testament i rozporządzić we właściwe ręce. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wydaje się, że wszystkie dawne wydania Kraszewskiego - charakteryzujące się piękną szatą edytorską - to białe kruki - a na ziemi helweckiej to już skarby podwójne. A jednak i dziś jeszcze Kraszewski zdobywa serca czytelników, o czym przekonałam się, znajdując w sieci Projekt "Kraszewski" (wystarczy wpisać w google tę frazę) - dzieło pasjonatów jego twórczości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kraszewski jest zapomniany. Szkoda, bo to chyba najbardziej "płodny" pisarz. Jemu zawdzięczamy, że historia Polski nie umarła w czasach zaborów. Mam wspaniałe złote wydanie historii polskiej pt zakamuflowanym zgrabnie jako "Wizerunki Książąt i Królów". Przechowuje ją jak relikwie, bo wiem że to biały kruk. No chyba że mi się tylko tak wydaje, co całkiem niewykluczone.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Wiesławie, ujrzeć można historię Polski, Litwy, Polesia, Wołynia, a także nasze, tzn. pana i moje strony.
Lubiłam powieści Kraszewskiego. Jakieś pół roku temu nawet wróciłam do "Bruhla", aby dokładniej przyjrzeć się postaci Aleksandra Józefa Sułkowskiego, właściciela mojego miasta i zamku. Polecam, panie Wiesławie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się z Panią Adrianną i Panem Krzysztofem:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zastanawiam się, czy współczesna młodzież wie, kto to był Kraszewski? Dlatego chyba warto ją choćby i siłą na takie spotkania zaprowadzać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kraszewski jest fenomenem, którego globalną pracowitość warto mieć zawsze w pamięci!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poprzez Chopina można widzieć cały świat, a poprzez Kraszewskiego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.