Facebook Google+ Twitter

Poznań. Uczniowie "ósemki" trafią na bruk?

Ulicami Poznania przeszła dziś manifestacja uczniów VIII LO. Jedno z najlepszych poznańskich liceów może przestać istnieć w wyniku sporu między Kościołem a władzami miasta. / Fot. M.PilarczykProblemy lokalowe popularnej „ósemki” zaczęły się już w latach dziewięćdziesiątych. Ks. Piotrowski zapisał w testamencie całą parcelę Kościołowi, a ten postanowił upomnieć się o swoje. Na tej samej działce znajduje się drugi budynek, mieszczący szkołę muzyczną. Ostatecznie po długich procesach Sąd Najwyższy we wrześniu oddalił wniosek o kasację wyroku nakazującego zwrot mienia Kurii Arcybiskupiej w Poznaniu.

Od tego czasu prowadzone są negocjacje między miastem, a stroną kościelną. Kościół nie chce jednak zbyć nieruchomości, a jedynie wynająć ją. 17 marca miasto zawiesiło negocjacje. Do mediów wyciekła rzekoma wysokość czynszu jaki miałoby płacić Poznań. Kwota 1,8 mln według wiceprezydenta Macieja Frankiewicza nie była do przyjęcia. - Miasta nie stać na taki wydatek – mówił Frankiewicz, dodając, iż miasto wynajmuje Kościołowi wiele budynków w preferencyjnych cenach.

Niepewny los "Ósemki"


Szkoła prowadzona przez Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców płaci 8 tys. rocznie, szkoła zakonu pijarów 47 tys., a kuria wynajmuje budynek przy Kanclerskiej w Poznaniu za 12 tys. w skali roku. Kościół płaci jednak dodatkowo za utrzymanie tych budynków i jest zobowiązany do inwestycji. Głównym powodem sporu są zatem pieniądze. Występująca w imieniu Kurii kancelaria prawnicza podała w umowie kwoty za wynajem określonych powierzchni, lecz nie sprecyzowała, czy są to opłaty w skali rocznej czy miesięcznej. Różnica w koszcie wynajmu budynku wynosi wtedy ok. 1,5 mln złotych! Cała sytuacja jest o tyle dziwna, że miasto jak i kuria deklarują chęć rozmów oraz zachowanie „Ósemki” pod obecnym adresem. Negocjacje nie były jednakże prowadzone zbyt intensywnie. Od czasu pierwszego wyroku upłynęły już ponad dwa lata, oficjalnie zespoły robocze spotkały się jedynie dwa razy. Nieoficjalne źródła mówią, że pierwotnie takie spotkania miały mieć miejsce raz w miesiącu. / Fot. M.Pilarczyk

Niepewna o swoją przyszłość młodzież, zawiązała Uczniowski Komitet Obrony Szkoły, który działa bardzo prężnie na rzecz wyjaśnienia całej sytuacji. _ Nic o nas, bez nas – mówią uczniowie. Pedagodzy pracujący w VIII LO obawiają się, iż cały szum wokół szkoły, zagrozi poziomowi nauczania. W najbliższym czasie, rozpoczyna się rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych, a który rodzic umieści swoje dziecko w liceum, które od 1 września może nie mieć swojego adresu.

Absolwentem szkoły jest Prezydent Poznania, Ryszard Grobelny, a do „Ósemki” chodzi obecnie dziecko wiceprezydenta Macieja Frankiewicza. W szkole tej uczyła się również żona prezydenta Frankiewicza.Dla zainteresowanych adres UKOS:

www.ratujmyosemke.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

To jest wcale lepiej niż słyszałem.
Likwidacja, przeniesienie szkoły na Wyspiańskiego, lub nawet do Stęszewa czy Antonówka... Urban legend x].
Było raczej oczywiste że Kościół nie ma woli wywalania szkoły. Dziwi mnie jedynie fakt tak wysokiej miesięcznej kwoty najmu. Ale nie znam się na średnich stawkach wynajmu takich budynków więc nie komentuję na razie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobra relacja. I dobrze, że przybliżyłeś szczegóły sprawy, bo do tej pory na W24 chyba nikt o tym nie pisał. Cała ta sprawa jest wg mnie jednym wielkim skandalem i kompromitacją Kościoła - jako instytucji - w moich oczach, oczach praktykującego katolika.

Jeden fakt mi się tu tylko nie zgadza:

"Występująca w imieniu Kurii kancelaria prawnicza podała w umowie kwoty za wynajem określonych powierzchni, lecz nie sprecyzowała, czy są to opłaty w skali rocznej czy miesięcznej"

Może nie jestem na bieżąco, ale z tego co dotąd czytałem i słyszałem, właśnie wiadomo! Przedwczorajszy tekst z "Gazety Wyborczej Poznań": http://miasta.gazeta.pl/poznan/1,36001,6417223,A_jednak_chcieli_prawie_2_mln_za_VIII_LO.html . Trzeba dodać, że kuria najpierw się wypierała i nie chciała powiedzieć, o jaką kwotę chodzi, a później okazało się, że rzeczywiście chcą 1,8 mln. Tekst, do którego link powyżej, w zasadzie wyjaśnia wszystko, podobnie jak słowa wiceprezydenta Frankiewcza:

"Mamy w Poznaniu cztery szkoły katolickie. Nie możemy zaakceptować sytuacji, że stosujemy bardzo preferencyjne stawki, gdy szkoła katolicka korzysta z budynku miejskiego, a jednocześnie, kiedy szkoła miejska musi wynajmować budynek od Kościoła, to w tym momencie stawka jest wielokroć wyższa".

Z panem Frankiewiczem akurat w tej kwestii zgadzam się w 100 proc. I myślę, że uczniowie VIII LO również. Ciekawi mnie tylko, kto w kurii tak połasił się na pieniądze od miasta i dlaczego nie wycofali się z tej propozycji, gdy kwota przeciekła do mediów? Przecież kontynuowanie tego sporu i udawanie przed opinią publiczną, że takie żądania są w porządku, to prawdziwe samobójstwo Kościoła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.