Facebook Google+ Twitter

Poznań. Uczniowie "ósemki" trafią na bruk?

Ulicami Poznania przeszła dziś manifestacja uczniów VIII LO. Jedno z najlepszych poznańskich liceów może przestać istnieć w wyniku sporu między Kościołem a władzami miasta.

 / Fot. M.PilarczykW marszu wzięło udział ponad tysiąc osób. Tłum wyruszył o godz. 9.30 spod budynku szkoły w kierunku placu Adama Mickiewicza. Zgromadzeni mieli przekazać petycje, skierowane do zwaśnionych stron. Do protestujących wyszedł wiceprezydent Maciej Frankiewicz, który zapewniał o dobrej woli miasta i sugerował zakończenie manifestacji. - Na trasie naszego przemarszu nie wydarzyło się nic, co by mogło pokazać jakąkolwiek złą wolę z naszej strony. Nie wywieramy presji, prosimy tylko o zintensyfikowanie działań. Dlatego z szacunkiem traktuję Pańską prośbę o zakończenie manifestacji, ale uważam, że nasza idea wymagałaby przekazania naszego przesłania drugiej stronie – ripostował Sławomir Bździak, organizator marszu i rodzic jednego z uczniów.

Spod Urzędu Miasta uczniowie ruszyli w kierunku Ostrowa Tumskiego, gdzie znajduje się siedziba biskupów poznańskich. Tym razem do protestujących nikt nie wyszedł. Zaproszono jedynie delegację złożoną z uczniów i organizatorów marszu. Dopiero po chwili do rozmów zaproszono dyrektor VIII LO, Jadwigę Walkowiak. Niestety rozmowy odbyły się za zamkniętymi drzwiami.Od lewej: Prezdent Maciej Frankiewicz i Sławomir Bździak / Fot. M.Pilarczyk

- Arcybiskup Stanisław Gądecki w całej rozciągłości potwierdził swoje deklaracje, że jest za utrzymaniem szkoły w gmachu przy Głogowskiej. Kościół cały czas chce negocjować i rozmawiać z Urzędem Miasta. My dzisiaj nie mamy zamiaru w żaden sposób komentować, ani wyrażać swoich opinii – powiedział po rozmowach Sławomir Bździak. Dyrektor „Ósemki”, Jadwiga Walkowiak również podchodziła pozytywnie do wyników spotkania. - Jestem uspokojona i mam nadzieję, że będzie dobrze. Nie ma określonej daty kiedy zostaną podjęte decyzje, ale myślę, że na przełomie marca i kwietnia odbędą się ostateczne rozmowy. Jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia rekrutacji, a obecnie przygotowujemy się do matury, bo to jest najważniejsze zadanie szkoły.

O co całe zamieszanie?


Budynek VIII LO im. Adama Mickiewicza, który położony jest przy ul. Głogowskiej 92 został wybudowany w czasach II Rzeczypospolitej przez ks. Czesława Piotrowskiego. Ks. Piotrowski ze składek ludzi życzliwych i dzięki kredytowi jaki zaciągnął, wybudował gmach, w którym zlokalizował katolickie gimnazjum dla chłopców. Problemy z budynkiem rozpoczęły się po II wojnie światowej. Komunistyczne władze przejęły budynek i zlokalizowały w nim komisariat Milicji Obywatelskiej. W 1956 roku postanowiono odstąpić od tego pomysłu. Budynek stał się ponownie szkołą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

To jest wcale lepiej niż słyszałem.
Likwidacja, przeniesienie szkoły na Wyspiańskiego, lub nawet do Stęszewa czy Antonówka... Urban legend x].
Było raczej oczywiste że Kościół nie ma woli wywalania szkoły. Dziwi mnie jedynie fakt tak wysokiej miesięcznej kwoty najmu. Ale nie znam się na średnich stawkach wynajmu takich budynków więc nie komentuję na razie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobra relacja. I dobrze, że przybliżyłeś szczegóły sprawy, bo do tej pory na W24 chyba nikt o tym nie pisał. Cała ta sprawa jest wg mnie jednym wielkim skandalem i kompromitacją Kościoła - jako instytucji - w moich oczach, oczach praktykującego katolika.

Jeden fakt mi się tu tylko nie zgadza:

"Występująca w imieniu Kurii kancelaria prawnicza podała w umowie kwoty za wynajem określonych powierzchni, lecz nie sprecyzowała, czy są to opłaty w skali rocznej czy miesięcznej"

Może nie jestem na bieżąco, ale z tego co dotąd czytałem i słyszałem, właśnie wiadomo! Przedwczorajszy tekst z "Gazety Wyborczej Poznań": http://miasta.gazeta.pl/poznan/1,36001,6417223,A_jednak_chcieli_prawie_2_mln_za_VIII_LO.html . Trzeba dodać, że kuria najpierw się wypierała i nie chciała powiedzieć, o jaką kwotę chodzi, a później okazało się, że rzeczywiście chcą 1,8 mln. Tekst, do którego link powyżej, w zasadzie wyjaśnia wszystko, podobnie jak słowa wiceprezydenta Frankiewcza:

"Mamy w Poznaniu cztery szkoły katolickie. Nie możemy zaakceptować sytuacji, że stosujemy bardzo preferencyjne stawki, gdy szkoła katolicka korzysta z budynku miejskiego, a jednocześnie, kiedy szkoła miejska musi wynajmować budynek od Kościoła, to w tym momencie stawka jest wielokroć wyższa".

Z panem Frankiewiczem akurat w tej kwestii zgadzam się w 100 proc. I myślę, że uczniowie VIII LO również. Ciekawi mnie tylko, kto w kurii tak połasił się na pieniądze od miasta i dlaczego nie wycofali się z tej propozycji, gdy kwota przeciekła do mediów? Przecież kontynuowanie tego sporu i udawanie przed opinią publiczną, że takie żądania są w porządku, to prawdziwe samobójstwo Kościoła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.