Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24638 miejsce

Poznań. W zoo przyszły na świat małpiatki - reprezentantki zagrożonego gatunku

W poznańskim ogrodzie zoologicznym przyszły na świat dwa lori małe. To wiadomość tym lepsza, że gatunek ten zagrożony jest wyginięciem.

Lori mały / Fot. Zdjęcie udostępnione przez autora Jellrancher, w projekcie wikipedia.W poznańskim Nowym ZOO pojawili się nowi mieszkańcy. W czwartek 17 marca po sześciomiesięcznej ciąży przyszły na świat bliźniaki lori małe z rodziny lorisowatych. Maluchy spędzą najbliższe tygodnie na brzuchu matki są jednak na tyle samodzielne, że można już obserwować ich pierwsze nieporadne kroki, stawiane na gałęziach. Jak informuje Ewa Trzęsowska, asystent hodowlany działu ssaków, płeć młodych będzie można określić dopiero za kilka miesięcy, wówczas też zostaną im nadane imiona.

Samica lori również urodziła się w poznańskim ZOO, w którym gatunek ten hodowany jest od roku 1986. Samiec został sprowadzony ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich przed sześciu laty. Małpiatki rozmnażają się w Poznaniu regularnie od lat osiemdziesiątych. Również krakowskie i opolskie ogrody zoologiczne szczycą się swoim wkładem w powiększanie liczebności lori.

Ssaki te w warunkach naturalnych zamieszkują korony drzew w deszczowych lasach południowo-wschodniej Azji, należą jednak do gatunku zagrożonego wyginięciem. Niewielkie małpiatki, osiągające wysokość zaledwie 25 centymetrów i ważące około kilograma, zachwycają swoim niecodziennym wyglądem i dużymi oczami, przez co chętnie są odkupywane od kłusowników i hodowane w domach. Należy jednak pamiętać, że prowadzący nocny tryb życia lori mały nie jest zwierzęciem domowym, a warunki jakie zapewniają mu nowi właściciele są dla niego prawdziwą męczarnią.

W Poznaniu dla potrzeb zwierząt aktywnych nocą powstał w 1995 roku specjalny pawilon, w którym przez cały dzień panują warunki nocne, przez co możliwa jest obserwacja aż 22 gatunków zwierząt. Z uwagi na ich wrażliwość na światło i hałas nie wolno ich jednak fotografować.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Urocze zwierzątka. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.