Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14882 miejsce

Poznań: Wspomnienie Majówki z "Luboniami” Kraszewskiego

W związku z obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski 31 maja 2014 r. odbyło się w Poznaniu spotkanie literacko-religijne Majówka z "Luboniami" Józefa Ignacego Kraszewskiego. Impreza pozostawiła bardzo dobre wspomnienia.

Prelekcja Krzysztofa Kluppa na temat powieści "Lubonie" / Fot. materiały prasowe Organizatorami spotkania literacko-religijnego Majówka z „Luboniami” Józefa Ignacego Kraszewskiego, które odbyło się 31 maja 2014 r. przy Parafii Chrystusa Króla w Poznaniu-Górczynie były następujące instytucje: Pracownia-Muzeum J. I. Kraszewskiego w Poznaniu, Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Poznaniu, Parafia Świętego Krzyża na Górczynie, Parafia Chrystusa Króla ul. Ostatnia 14, Rada Osiedla Górczyn, Gimnazjum Nr 50 w Poznaniu.

Motywem przewodnim programu było publiczne czytanie powieści historycznej „Lubonie” Józefa Ignacego Krzysztof Klupp / Fot. materiały prasowe Kraszewskiego, powstałej w 1876 r., opowiadającej o początkach chrześcijaństwa w Polsce, której akcja rozgrywa się w miejscu spotkania organizatorów i uczestników – czyli Krasna Góra (Górczyn). Wprowadzeniem do zapoznania się z tekstem była prelekcja Krzysztofa Kluppa, kierownika Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Poznaniu: „Lubonie” - w cyklu powieści historycznych Józefa Ignacego Kraszewskiego. Kustosz Muzeum-Pracowni otworzył również okolicznościową wystawę poświęconą autorowi i jego powieści „Lubonie”, na którą składały się m. in. karty tytułowe poszczególnych wydań utworu.

Czytanie powieści "Lubonie" / Fot. materiały prasowe Kilkanaście osób na zmianę odczytywało fragmenty powieści. Uczestnicy wspólnego czytania mogli przenieść się w Wystawa poświęcona "Luboniom" / Fot. materiały prasowe czasy Mieszka I, by poznać dzieje rodu Luboniów zamieszkującego Krasną Górę w okolicy Poznania, która według pisarza zmieniła nazwę na Górczyn. Sensacyjna akcja skupia się na losach jedynego syna Luboniów, Własta. Podczas walk z Niemcami bohater zaginął; by powrócić po 12 latach bogatszy o doświadczenia zebrane w cesarstwie niemieckim. Jego opowiadania pobudziły kniazia Mieszka do zainteresowania nową wiarą, która umocni jego pozycję. W rezultacie Mieszko postanawia poprzez ślub z księżniczką Dobrawą zawrzeć sojusz z Czechami. Wyprawa nad Wełtawę jest początkiem nowych zawikłanych zwrotów akcji w powieści Kraszewskiego. Wynikają one z konfliktu między starą a nową wiarą, co dotyka bezpośrednio rodzinę Własta.

Modlitwy podczas Majówki z "Luboniami" / Fot. materiały prasowe W czasie spotkania modlitwom towarzyszyły literackie komentarze. Zaprezentowano przykłady z literatury polskiej świadczące o stałej obecności i doniosłości modlitwy „Anioł Pański”. Ponadto prof. Stanisław Kozłowski ukazał kult Maryjny w polskiej tradycji i patriotyzmie związany z Litanią do NMP. W cyklu „Chwalcie łąki umajone” chór parafialny Cantores Christi wykonał śpiewy Maryjne. Część religijną zakończyła Koronka do Miłosierdzia Bożego.

Redaktorzy Anna Niedziela, Tomasz Wolny i Grażyna Wrońska-Walczak podzielili się wrażeniami z pobytu na uroczystości kanonizacji Jana Pawła II w Rzymie.

W programie spotkania znalazł się też wykład - "1944 - o roku ów!" Opowieść o tym szczególnym roku siedemdziesiątej rocznicy - Bitwy pod Monte Casino, „Akcji Burza”, Operacji „Ostra Brama” i Powstania Warszawskiego – przedstawił Tadeusz Jeziorowski.

Treściom religijno-literackim towarzyszyły zajęcia rekreacyjne i biesiadowanie według upodobań. Jubilaci, urodzeni w 1944 r., m. in. Jacek Hałasik, Tadeusz Jeziorowski, Ryszard Liminowicz, ks. Tadeusz Magas, Stanisław Mikołajczak zaprosili na słodki poczęstunek.

W odczuciu organizatorów i uczestników spotkanie było bardzo udane i cenne. Realizacji bogatego programu nie stanęła na przeszkodzie pogoda. W podsumowaniu Krzysztof Klupp zaznaczył, że w czasie spotkania "był dobry duch przywołujący wspólne, rzeczywiste wartości".

Zajęcia rekreacyjne na Majówce z Luboniami / Fot. materiały prasowe Majówka z "Luboniami" / Fot. materiały prasowe Majówka z "Luboniami" / Fot. materiały prasowe

Dziękuję serdecznie Muzeum-Pracowni Józefa Ignacego Kraszewskiego za udostępnienie zdjęć z wydarzenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

To przykład kulturalnej dyskusji. Ale musza być dwie strony przynajmniej do dyskusji, które chcą naprawdę merytorycznie rozmawiać rozmawiać w sieci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pikniki literackie to pożyteczna sprawa! Szkoda, że nie we wszystkich mogę uczestniczyć i Autorka dała nam tutaj na temat wielu z nich wiele wiedzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podoba mi się taki np.fragment "Luboni' J. I. Kraszewskiego : Warga słuchając z pewnym rodzajem wzgardy, uśmiechał się, a gdy Włast dokończył, ruszył się wnet biorąc za kij i dając znaki towarzyszowi, by za nim pospieszał.
— Wasza wiara — mruknął — głupia jest... bo ty mnie puszczasz wolno, a ja z ciebie się śmieję i co w sercu mam, to zachowam...
Nie spojrzawszy na Własta wychodził już z lochu, potém zwrócił się ode drzwi.
— Nie śmiecie Wardze nic uczynić — zawołał — nie śmiecie! wiecie że on silny... i że za niego mścić się będą, dlatego puszczacie wolno... Nie bójcie się, drugi raz w ręce wam nie popadniemy, a dostaniecie się wy w nasze...
Dokończył śmiechem dzikim i poszedł.
Włast stał, zawrzał w nim gniew na chwilę, ale nowy chrześcianin był wiernym nauce swojéj i kłamu jéj zadać nie chciał, zniósł więc to urągowisko i pogróżki, zwyciężył się i dał ujść obu dziadom, którzy natychmiast pobiegli ukryć się mu z przed oczów, znajomemi sobie drożynami przemykając się ku gajowi i świątyni.
Nauka, jaką im Włast dać chciał, była straconą, ale on w sumieniu swojém spokojnym pozostał."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ależ skąd! Dostęp jest prosty - można w każdej chwili czytać: http://pl.wikisource.org/wiki/Lubonie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie znam tej powieści, ale dziękuję za ciekawa odpowiedź. Przydałby się w artykule lub komentarzu jakiś wymowny cytat z "Luboni", chyba ciężko zdobyć ten utwór? Ładnie ,że kultywuje się przy okazji śpiewanie pieśni maryjnych i bardzo dobrze że o tym czytam w tym portalu - mało tu podobnych wątków z kręgu tradycji i wiary.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odpowiedź, dlaczego wybrano powieść "Lubonie" nasuwa się, gdy skojarzy się podane fakty, że opowiada ona o okolicznościach Chrztu Polski, a akcja rozgrywa się akurat w miejscu, w jakim zorganizowano Majówkę z czytaniem. Współorganizatorem spotkania było Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego - a więc naturalnym zjawiskiem jest to, ze została wybrana powieść tego pisarza - zapomniana zresztą, jak większość jego utworów z ogromnego dorobku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego wybrano akurat Lubonie J.I Kraszewskiego na tej uroczystości? Czy sa inne powieści historyczne związane z Chrztem Polski? Wiem,że filmy są...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poznańskie inicjatywy istotnie imponują. To fakt, że niezwykle ciekawe są wszelkie literackie spotkania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajna impreza, a u nas jutro XII Piknik Gombrowiczowski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.