Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3767 miejsce

Poznań - Zbuntowane Miasto

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2006-06-20 14:07

Wystawę upamiętniajacą 50. rocznicę wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956 roku, otwarto w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

28 czerwca 1956 roku pozostanie w pamięci Polaków jako początek tzw. odwilży, a w konsekwencji początek zmian, które po latach pozwoliły na powstanie niezawisłej i niepodległej Polski. Wydarzenia te upamiętnia wystawa przygotowana przez Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Zwiedzających wita ustawiony przed wejściem do Zamku czołg T-34 z numerem 216, taki sam, jaki pacyfikował miasto w dniach pamiętnych wydarzeń. Na wystawę prowadzi odtworzona brama Zakładów Cegielskiego (wówczas ZISPO - Zakłady im. Stalina), która wiedzie na uliczny bruk, wśród którego podświetlone "kostki" przedstwiają fotografie ofiar Czerwca 56.

Dalej rzuca się w oczy robotnicza barykada, a wokół niej plansze z fotografiami przedstawiającymi ludzi, wydarzenia i miejsca, które odegrały główną rolę w wydarzeniach sprzed 50 lat. Zobaczymy tam wielotysięczną manifestację przed Zamkiem, gmachy UB przy ul. Kochanowskiego i ZUS na rogu Dąbrowskiego i Mickiewicza, gdzie mieściła się radiostacja zagłuszającą audycje radia Wolna Europa, zdemolowana przez manifestantów oraz więzienie przy ul. Młyńskiej, gdzie zbuntowani zdobyli broń. Całości towarzyszą dokładne opisy historia wydarzeń tamtych dni.


Fot:
1. Zniszczone urządzenia radiostacji zagłuszającej audycje radiowe z zagranicy, Poznań 28.06.1956 / Andrzej Śmigielski
2. Wystawa "Zbuntowane Miasto", Poznan 19.06.2006 / Andrzej Śmigielski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.