Facebook Google+ Twitter

Poznań. Zmiany w komunikacji miejskiej. Będzie drożej

Od stycznia 2013 roku zapłacimy więcej za korzystanie z komunikacji miejskiej w Poznaniu.To już postanowione. Wiadomo też, że od 11 grudnia niskopodłogowe tramwaje nie pojadą na Piątkowską. Ważą się losy trasy na Franowo.

Solaris Tramino na Franowie. / Fot. Mateusz WawrowskiPodwyżka cen biletów w Poznaniu została zaplanowana na początku tego roku. Pomysł radnych nie spodobał się mieszkańcom i studentom, którzy przygotowali petycję ws. niepodnoszenia opłat za przejazd komunikacją miejską. Podpisały się pod nią tysiące poznaniaków.

Radni PO proponowali, aby podniesienie opłat za przejazd zostało zamrożone do lipca 2013; chcieliby żeby podwyżka weszła w życie dopiero po skończeniu trzech najważniejszych inwestycji komunikacyjnych, czyli po zakończeniu prac przy przedłużeniu trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju do Dworca Zachodniego, a także po oddaniu do użytku inwestycji na Junikowie i Górczynie. Niestety, ostateczna decyzja została podjęta 11 grudnia na radzie miasta. Od stycznia 2013 roku zdrożeją bilety czasowe i sieciówki.

Za bilety normalne 15-minutowe zapłacimy 3 złote, a za bilet uprawniający do przejazdu 30 minut środkiem komunikacji miejskiej - 3,80. Sieciówki miesięczne będą kosztować 121 złotych. Obecnie doładowanie sieciówki bez ulgi kosztuje 99 zł.

Nie ma decyzji w sprawie trasy na Franowo
O tej sprawie pisałem na początku listopada w artykule: Poznań. Czy trasa tramwajowa na Franowo zostanie zamknięta?

W sierpniu, po warunkowym otwarciu trasy, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zdecydował, że inwestor musi zalegalizować przeciwpożarowe czujniki, które zostały zamontowane w tunelu do końca bieżącego roku. Jeśli tego nie zrobi trasa będzie musiała zostać zamknięta, a to oznaczałoby problem dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Na Franowie wybudowana już jest część zajezdni, w której stacjonują wagony, które kiedyś odstawiane były na Wilczaku.
Gdyby trasa została zamknięta, odcięłaby jedyną drogę do zajezdni. Mieszkańcy znowu musieliby się przesiadać z tramwaju do tramwaju.

Przystanek Piaśnicka/Rynek / Fot. Mateusz WawrowskiNa nowo wybudowanej trasie tramwajowej występuje poważny problem. Schody prowadzące na podziemne przystanki Piaśnicka/Kurlandzka oraz Piaśnicka/Rynek są niebezpiecznie śliskie. Firma budująca trasę, na schodach ułożyła niewłaściwe płytki. Po opadach śniegu i przy minusowych temperaturach o wypadek nie trudno, ale wymiana ich jak na razie "nie wchodzi w grę", ponieważ trasa dopiero została oddana do użytku.

Na Piątkowską nie pojadą tramwaje niskopodłogowe
Od 11 grudnia na liniach 5 i 9 jeździć będą "stopiątki". / Fot. Mateusz WawrowskiMiejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu podało informację, że z uwagi na problemy z przejazdem tramwajów niskopodłogowych przez skrzyżowanie ulic Wielkopolska i Pułaskiego na liniach kursujących do pętli Piątkowska nie będą włączane do składów wagony niskopodłogowe. Stop dla tramwajów niskopodłogowych będzie obowiązywać od dnia 11 grudnia, aż do odwołania. Wagony niskopodłogowe nie pojawią się na liniach: 5 i 9. Najczęściej można było spotkać na tych liniach najnowocześniejsze pojazdy szynowe czyli Solarisy Tramino. Od 11 grudnia Solarisy obsługiwać będą inne linie, w zamian na "piątce i dziewiątce" pojadą polskie Konstale 105Na, ale zapewne także Moderusy Alfa i Beta. Bety są w miarę przyjazne osobom starszym i niepełnosprawnym, posiadają niskopodłogowy człon, który w swoim wnętrzu ma miejsce na wózek inwalidzki i rozkładane siedzenia.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

zaje..... za przeproszeniem....jeszcze 1,5 roku temu bilety sieciowe kosztowaly 80zł a teraz bedzie 113 blisko 50% to jest tragedia...najdrozsze bilety w Polsce!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.