Facebook Google+ Twitter

Poznań znów się przygotowuje

Poznaniacy dopiero co odetchnęli z ulgą po zakończeniu szczytu klimatycznego. Jednak w stolicy Wielkopolski rozpoczęły się już kolejne przygotowania. Tym razem do Europejskiego Spotkania Młodych, które w tym roku odbędzie się w Poznaniu.

Zdjęcie ilustracyjne. 19 marca 2008. Prawie dwa tysiące głównie młodych ludzi przybyło do kościoła Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, aby wziąć udział w czuwaniu modlitewnym z udziałem przeora wspólnoty zakonnej z Taize, brata Aloisa. / Fot. PAP/Bogdan BorowiakWszyscy bali się konferencji ONZ dotyczącej zmian klimatu. Obawiano się korków, utrudnień w połączeniach komunikacji miejskiej. W końcu miasto miało odwiedzić około 10 tys. gości. Przygotowania trwały od bardzo dawna, rozwieszano transparenty, przygotowywano teren Międzynarodowych Targów Poznańskich, sprzątano i dopinano wszystko na ostatni guzik. Studentów już od początku roku informowano o konferencji. Jednych cieszyła perspektywa dwóch tygodni wolnego, innych przerażała myśl o wyprowadzce z akademików, bowiem pierwotne pomysły były takie, że pokoje w domach studenckich opuścić będzie trzeba, by zakwaterować tam gości konferencji. Okazało się jednak, że warunki w poznańskich akademikach należących do Uniwersytetu Adama Mickiewicza nie są na tyle dobre, by kogokolwiek z przybyłych tam zakwaterować, więc studentom pozwolono zostać.

Od 30 listopada do 12 grudnia miasto jeszcze bardziej niż zwykle tętniło życiem. Policja widoczna była na każdym skrzyżowaniu, a utrudnienia w ruchu nie były zbyt wielkie. Uciążliwe było tylko poruszanie się w okolicy hoteli, gdzie na czas przejazdu kolumny samochodów z jakąś ważna osobistością zamykano daną ulicę. Odbyło się wiele imprez plenerowych. Na czas konferencji powstało nawet lodowisko i przedłużono godziny otwarcia niektórych galerii handlowych.

Konferencję udało się przeżyć. Goście wyjechali, Schwarzenegger, koniec końców, nie dojechał. A studenci wrócili na zajęcia.

Drugie uderzenie

Zaledwie kilka dni po tym jak wszystko wróciło do normy podczas Europejskiego Spotkania Młodych w Brukseli ogłoszono, że następne spotkanie odbędzie się w… Poznaniu. Tak więc stolica Wielkopolski szykuje się na kolejne natarcie.

Jak mówi ks. Maciej Szczepański, rzecznik prasowy poznańskiej kurii „na spotkanie wspólnoty Taize może przyjechać nawet 40 tys. ludzi”. Zakwaterowani będą w domach poznaniaków, halach sportowych, szkołach oraz poza miastem, w promieniu 50 kilometrów. Już powołano grupę organizatorów, która pomoże w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia. Spotkanie będzie trwało od 28 grudnia 2009 do 1 stycznia 2010.

Opinie mieszkańców miasta są podzielone. Jedni są bardzo zadowoleni, inni wręcz przeciwni. Twierdzą, że tym razem utrudnienia mogą wystąpić, bo już nikt nie wyśle do domu ok. 60 tys. studentów i miasto zwyczajnie stanie w korkach. Skarżą się, że myśli się o promocji miasta, ale o mieszkańcach już mniej, a przecież „Poznań, the best place to be” tak przynajmniej głoszą transparenty porozwieszane w całym mieście...

źródło: =pl&parent=0

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Poznań jest miastem, które buduje sobie europejską markę, a tym samym rozsławia Polskę. I za to mu plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

To spotkanie do szansa dla Poznania, by zaistniał na arenie europejskiej i zarówno władze kościelne jak i samorządowe od dawna zabiegały o to, by spotkanie Taize odbyło się w Poznaniu. według mnie wielkopolanie sprawdzili się podczas szczytu klimatycznego, więc z Taize spokojnie też dadzą sobie radę. Ale należy podkreślić, że jest to zupełnie inny charakter spotkania...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.