Facebook Google+ Twitter

"Poznańczycy w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921" w rocznicę Bitwy Warszawskiej

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-08-13 14:19

W tym roku przypada okrągła 90. rocznica Bitwy Warszawskiej. Dom Wydawniczy Rebis przygotował na tę okazję specjalną publikację - "Poznańczycy w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921", autorstwa Bartosza Kruszyńskiego.

 / Fot. RebisUdział Poznańczyków, a więc żołnierzy Wielkopolan, w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919–1920 jest mało znany. Stąd też niewiele osób zdaje sobie sprawę, że po Powstaniu Wielkopolskim, które zakończyło się spektakularnym sukcesem, Wojsko Wielkopolskie zostało wysłane na Kresy Wschodnie, gdzie wzięło udział w wyniszczającym konflikcie, pełnym dramatycznych momentów i heroicznych czynów. Kiedy zaś Armia Czerwona była bliska zmiażdżenia polskiej niepodległości w sierpniu 1920 r., synowie Wielkopolski stanęli w pierwszej linii, broniąc zagrożonej Ojczyzny. Zatem w zamyśle autora niniejsza publikacja ma upamiętniać udział Poznańczyków – zapomnianych bohaterów - w tym konflikcie i stanowić swego rodzaju pomnik, który już od dawna powinien być wystawiony.

Ta unikatowa książka jest rezultatem żmudnych prac autora, który zgromadził i poddał interpretacji rozproszony materiał źródłowy - ponad 800 fotografii, dokumentów, wycinków prasowych, rysunków i map z epoki, zazwyczaj dotąd nieznanych. Znalazły się tutaj także współczesne fotografie artefaktów zachowanych w muzeach i zbiorach prywatnych. Całość została osadzona w wydarzeniach i ułożona w ciąg narracyjny, fascynującą opowieść o losach żołnierzy wielkopolskich podczas wojny polsko-bolszewickiej.

Dr Bartosz Kruszyński pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Historii Wojskowej Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego zainteresowania naukowe obejmują historię wojskowości XIX i XX wieku, a szczególnie militarny wkład Wielkopolski w niepodległość II RP, korpus oficerski Wojska Polskiego 1918–1939 oraz bezpieczeństwo międzynarodowe i współczesne konflikty zbrojne. Do chwili obecnej opublikował kilkadziesiąt artykułów o tematyce historyczno-wojskowej. Na szczególną uwagę zasługuje napisana przez dra Kruszyńskiego biografia ppłka Zbigniewa Kiedacza, syna wiceprezydenta Poznania i dowódcy 15. pułku ułanów poznańskich, pt. To, co po Tobie mam najdroższego, a co jest nasze (2004).

Bartosz Kruszyński
"Poznańczycy w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921"
Dom Wydawniczy Rebis

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.