Facebook Google+ Twitter

Poznaniacy nie chcą droższych biletów

Koniec z tanią komunikacją miejską w stolicy Wielkopolski. Mieszkańcy Poznania twierdzą, że podwyżki cen biletów są bezpodstawne. Tyle, że do tej pory i tak były najniższe w kraju.

Podróże autobusami MPK Poznań znacznie podrożały / Fot. Seweryn LipońskiW zeszłym tygodniu, od 26 lutego, podróże poznańskimi tramwajami i autobusami znacznie podrożały. Dotychczasowe 10-minutowe bilety w cenie 1,30 zł zostały zastąpione przez 15-minutowe, kosztujące aż 2 zł. Z kolei za półgodzinną jazdę zapłacimy odtąd w Poznaniu 3,60 zł, czyli niemal tyle samo, ile uprzednio za całą godzinę. To pierwsza od dawna tak radykalna podwyżka cen biletów. Wcześniej zmiany dokonywane w cenniku były raczej symboliczne: ceny biletów 10-minutowych wzrastały co kilka lat tylko o 10 gr. Na tym tle obecne modyfikacje są zatem małą rewolucją.

- Powodem są rosnące koszty – tłumaczy Adam Pelant, rzecznik prasowy MPK Poznań. – Wzrosły ceny paliwa, energii i inne koszty utrzymania, a ostatnia podwyżka miała miejsca w 2005 r. Żeby utrzymać poziom usług, ceny biletów musiały ulec zmianie.

Sami zainteresowani, czyli pasażerowie autobusów i tramwajów, mają jednak sporo zastrzeżeń. – Tak znacząca podwyżka cen nie jest uzasadniona – twierdzi pan Romuald z Piątkowa. Pracuje w centrum, w związku z czym często korzysta z komunikacji miejskiej, która jego zdaniem wcale nie jest najwyższej jakości: – Jest jeszcze, na przykład, dużo starego sprzętu autobusowego.

Drożeją nie tylko pojedyncze bilety, ale też tzw. sieciówki. Średnio o blisko 30 proc. – Te podwyżki w żaden sposób nie poprawiają standardu ani punktualności autobusów, dlatego uważam, że są bezpodstawne – mówi pani Alina, którą zagadnęliśmy na Rondzie Kaponiera. Na razie zmiany w cenniku MPK nie uderzą jej po kieszeni, gdyż ma sieciówkę kupioną po starej cenie. Ale już przy następnej okazji będzie musiała za nią zapłacić kilkanaście złotych więcej.

W najgorszej sytuacji są jednak uczniowie i studenci – zwłaszcza ci, którzy nie posiadają jeszcze własnych samochodów. Większość z nich musi dojeżdżać do szkół i jest skazana na komunikację miejską. Co więcej, zamiast z tanich biletów 10-minutowych muszą teraz korzystać z 15-minutowych, nawet jeśli podjeżdżają tylko jeden lub dwa przystanki. – Przeprowadzone przez nas badania dowiodły, że bilet 10-minutowy nie wystarczył na przejazd na trasie kilku przystanków, stąd decyzja o jego likwidacji – wyjaśnia Pelant.

Pretensje poznaniaków są jednak mało uzasadnione, jeśli spojrzeć na ceny biletów autobusowych i tramwajowych w pozostałych dużych miastach. Okazuje się, że MPK Poznań oferowało do tej pory najtańsze usługi w całym kraju. Przykładowo, we Wrocławiu jednorazowy przejazd komunikacją miejską kosztuje 2 zł, zaś w stolicy – już 2,40 zł. W Gdańsku 15-minutowa podróż to wydatek rzędu 2 zł, a więc dokładnie taki sam jak w Poznaniu po podwyżce cen biletów.

Poznaniacy przyzwyczaili się do tanich biletów i częstego korzystania z komunikacji miejskiej. Teraz, gdy zabrakło pierwszego, czy zrezygnują też z drugiego? Być może otrzeźwienie przyjdzie, gdy przekonają się, że bilety w całej Polsce są równie drogie. A tramwajem lub autobusem niekiedy i tak dotrzemy na miejsce szybciej niż własnym samochodem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

We Wrocławiu nie mogą wprowadzić biletów na 15 czy 30 minut, bo mamy duuużo starych kasowników bez czytników dat... Ale z tego co tu widzę, chyba dobrze, że nie ma tych czasowych, przynajmniej na jednym bilecie można jechać bez obaw od pętli do pętli :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

W zasadzie bilety 15min są tylko o 2%droższe od tych starych na 10min... Bilety na 30min podrożały więcej, ale i tak to nie jest największy problem.
Najwięcej uwiera likwidacja możliwości łączenia różnych nominałów, teraz jeśli jedziemy tramwajem na trasie według planu mającej 25min to kasujemy bilet 30min. Wcześniej można było połączyć dwa po 10min i gdy tramwaj utknie w korku dokasować następny na 10min, teraz trzeba mieć zestaw biletów kilku nominałów...
Jest niby możliwość użycia moBilet, ale nie wszyscy są biegli w NT.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie chcą droższych biletów? Ależ jak śmią!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.