Facebook Google+ Twitter

Poznaniacy sprzątają liście z chodników

Jesień w pełni, z drzew spadają liście, a chodniki same się z nich nie oczyszczą. Do akcji ruszają więc mieszkańcy Poznania. Pomaga im Zarząd Dróg Miejskich, dostarczając bezpłatne worki na liście.

Poznaniacy chętnie korzystają z darmowych worków dostarczanych przez ZDM / Fot. Seweryn LipońskiWielu poznaniaków z chęcią wzięło się do pracy, gdy tylko spadły pierwsze liście. Przykładowo, na Sołaczu przed wieloma domami można już dostrzec wypełnione liśćmi worki, czekające na transport.

Według obowiązujących przepisów, właściciele posesji przylegających do chodników powinni sprzątać liście opadłe z miejskich drzew. Na szczęście, nie są w tej kwestii osamotnieni. Od pięciu lat pomaga im bowiem Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu. – Nasza akcja ma pomóc mieszkańcom zadbać o porządek, z którego słyną poznaniacy – wyjaśnia Wiadomościom24.pl Dorota Wesołowska z ZDM.

Worek albo grzywna


Na co mogą liczyć mieszkańcy? Przede wszystkim na darmowe, 120-litrowe worki na liście. Aby je dostać, wystarczy zadzwonić pod odpowiedni numer podany na stronie internetowej ZDM i ustalić termin dostarczenia worków. – Właściciele nie muszą korzystać z naszych worków, mogą je kupić samemu. Ale skoro można je mieć od nas za darmo, to po co kupować? – mówi Wesołowska. A co zrobić z workami, gdy już napełnimy je liśćmi? Wystarczy wystawić przed domem. ZDM odbierze je i wywiezie na wysypisko.

W niektórych miejscach - na przykład tutaj - liście wciąż czekają na odgarnięcie / Fot. Seweryn LipońskiSamym sprzątaniem ZDM już się jednak nie zajmie, dlatego warto, by mieszkańcy pamiętali o tym obowiązku. Obecnie spora część chodników wciąż pokryta jest liśćmi, które niedawno poopadały z drzew. Tych, którzy nic z tym nie zrobią, mogą czekać przykre niespodzianki. – Na właścicielach nieruchomości ciąży obowiązek usunięcia nie tylko liści, ale i innych zanieczyszczeń, na przykład błota czy śniegu – wyjaśnia Waldemar Matuszewski, naczelnik Wydziału Koordynacji Służb Straży Miejskiej. – Uchylenie się od tego obowiązku jest wykroczeniem, za które grozi grzywna w wysokości od 20 do nawet 500 zł.

Pomoc ze strony ZDM cieszy się dużą popularnością. Podobnie jak w zeszłym roku, gdy na wysypisko wywieziono kilkanaście tysięcy worków z liściami. Wszystko wskazuje na to, że tej jesieni będzie ich jeszcze więcej – już w pierwszej połowie października rozprowadzono blisko 10 tys. worków. Warto dodać, że jeszcze kilka lat temu nie wszystko przebiegało tak sprawnie. – Uprzednio liście zagrabiano w pryzmy, które w oczekiwaniu na transport często były rozwiewane przez wiatr – wspomina Katarzyna Bolimowska, zastępca dyrektora ZDM ds. zarządzania drogami.

Niektórzy, jak widać, wolą korzystać z własnych worków / Fot. Seweryn LipońskiOsoby pomagające mieszkańcom w sprzątaniu liści zwracają też uwagę, by do worków wrzucać wyłącznie liście. W latach ubiegłych bywało z tym różnie. – Zdarzało się, że oprócz liści znajdowaliśmy w workach gruz, śmieci, a nawet zgniłe warzywa i owoce – mówi Dorota Wesołowska.

Miastu zależy, by dbać o czystość i porządek. Poznań jest przecież odwiedzany przez wielu gości, również zagranicznych, z okazji odbywających się regularnie targów. Ponadto wielkimi krokami zbliża się grudniowa konferencja klimatyczna. Według wstępnych szacunków, do stolicy Wielkopolski przybędzie na nią ok. 10 tys. osób. Jeżeli będą mogły przespacerować się czystymi chodnikami ogarniętymi z liści – tym lepiej dla reputacji Poznania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Grażyna Kińska
  • Grażyna Kińska
  • 12.10.2010 12:50

Akcja wygląda pięknie , ale kiedy zgłaszamy się po worki pod wyznaczonym telefonem czeka arogancki urzędnik ZDM ,który odmawia przysłania worków. Nie chce też podać swojego nazwiska interesantom. Proszę więc przestać się chwalic albo zapewnić mieszkańcom rzeczywistą a nie papierwą pomoc.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.