Facebook Google+ Twitter

Poznańska "Trzynastka" chce wychować gwiazdy kobiecej piłki

Popularność futbolu wśród kobiet rośnie z roku na rok. Słynna sportowa Szkoła Podstawowa nr 13 w Poznaniu otwiera specjalną klasę, w której mają wyrosnąć przyszłe kobiece gwiazdy piłki nożnej – dyscypliny uważanej dotąd głównie za męską.

Kolekcja pucharów w SP 13 jest bardzo bogata. Czy niebawem dołączą do nich trofea zdobyte przez najmłodsze piłkarki? / Fot. Seweryn LipońskiRozszerzony program zajęć piłkarskich, profesjonalny sprzęt i udział w turniejach - to wszystko czeka na 10-letnie poznanianki, które marzą o piłkarskiej przyszłości. Znana Szkoła Podstawowa nr 13 w Poznaniu otwiera klasę o profilu piłkarskim dla dziewcząt. – Jeśli uda się uzbierać przynajmniej kilkanaście dziewczynek, to będą miały dużo łatwiejszy start i szanse na zrobienie kariery – mówił na wtorkowym spotkaniu z rodzicami trener Michał Waraczyński, który będzie prowadził treningi.

Oferta jest skierowana do dziewczynek, które we wrześniu pójdą do IV klasy szkoły podstawowej (rocznik 1999). Jeśli nie uda się uzbierać całej klasy, zostaną połączone z chłopcami lub z rówieśniczkami trenującymi lekką atletykę, tyle że będą miały dodatkowe lekcje przeznaczone na piłkę nożną. - Docelowo, w szóstej klasie, ma to być 10 godzin tygodniowo - mówi nam Michał Waraczyński. Na spotkaniu tłumów nie było, ale obecni nie kryli zainteresowania. - Dzieci w tym wieku chcą się ruszać. Nawet nie jest aż tak istotne, czy będzie to piłka nożna, czy inny sport - powiedzieli nam rodzice dziewczynek.

Zapisy do piłkarskiej klasy dla dziewczynek w poznańskiej „13” trwają do 27 marca. Odpowiednie dokumenty do wypełnienia można znaleźć w sekretariacie szkoły (al. Niepodległości 32) albo na stronie internetowej.

Poznańska sportowa SP 13 słynie ze znakomitych piłkarzy / Fot. Seweryn Lipoński- Tworzenie takich klas to dobry pomysł - ocenia Przemysław Mielcarek, trener kobiecej drużyny PSP Poznaniak. Jego zdaniem coraz więcej dziewczyn chce grać w piłkę, ale nie wszystkie są gotowe, by od razu trenować w klubach. - Jeśli powstanie więcej takich inicjatyw, łatwiej będzie nam nawiązywać kontakty z wuefistami i wybierać największe talenty.

Im wcześniej, tym lepiej


Klasa w poznańskiej „13” będzie jedną z pierwszych w Polsce, jeśli chodzi o szkoły podstawowe. Podobne oddziały istnieją głównie na późniejszych etapach edukacji – m.in. w Centrum Kształcenia Sportowego (CKS) w Szczecinie. - Dziewczyny mają intensywne zajęcia piłkarskie, w wymiarze 10 godzin tygodniowo - opowiada nam Maciej Parobczy, dyrektor CKS Szczecin, gdzie takie klasy istnieją na razie tylko w gimnazjum, ale już od września dziewczyny będą miały możliwość kontynuowania tej nauki w liceum. Być może CKS pójdzie też śladem poznańskiej „13”. - Mamy plan, by za trzy lata wprowadzić takie oddziały w klasach IV-VI szkoły podstawowej - mówi dyrektor Parobczy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ciekaw jestem jak taka piłkarka w chwili złości przemawia do sędziego , sędziów bo wydaje mi się ,że na sędzine złego słowa nie powie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zazdroszczę :(
Za "moich czasów" nie było takich możliwości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.