Facebook Google+ Twitter

Poznański dworzec nie będzie nazywał się "Poznań Główny City Center"?

Rada Języka Polskiego wypowiedziała się na temat proponowanej nazwy nowego Dworca Głównego w Poznaniu, poinformowało Radio Merkury.

Zaproponowana przez węgierską firmę TriGranit nazwa Poznań Główny City Center spotkała się kilka tygodni temu ze zdecydowanym sprzeciwem prezydenta Poznania, Ryszarda Grobelnego. Grobelny sugerował, że taka nazwa mogłaby być myląca, ponieważ dworzec nie znajduje się w samym centrum miasta. Może kiedyś będzie, ale tego jeszcze dziś nie wiadomo- napisał Grobelny na swoim blogu.

Początkowo firma starała się podtrzymać swoje stanowisko. Tomasz Lisiecki, prezes spółki przekonywał, że nazwa wpisuje się w kontekst miejsca i jego historię oraz oznacza powstanie nowego centrum miasta. Jednak odkąd coraz więcej poznaniaków zaczęło się negatywnie wypowiadać na temat sugerowanej nazwy, inwestor stał się coraz bardziej skłonny do kompromisu. Poznaniacy sprzeciwiają się łączeniu słów polskich z angielskimi, uważają, że lepiej będzie brzmiała nazwa polska, bez obcojęzycznych „ozdobników”.

Ostatnio oliwy do ognia dolała Rada Języka Polskiego, która zabrała głos w sprawie, uznając zestawienie słów za zwykły snobizm. Sekretarz Rady Języka Polskiego, Katarzyna Kłosińska powiedziała Radiu Merkury: "Była to odpowiedź na sygnały od mieszkańców Poznania. Naszym zdaniem proponowana nazwa jest nie do przyjęcia. Wynika to z przekonania pomysłodawców, że jakaś hybryda polsko-angielska brzmi lepiej, niż nazwa dworca w języku polskim."

Nowy Dworzec Główny ma być gotowy na Euro 2012, część handlowa (sklepy, kawiarnie) powstanie po mistrzostwach.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.