Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3240 miejsce

Poznański pomnik Polskiego Państwa Podziemnego

Około godziny 13.00 został odsłonięty pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i AK w Poznaniu, który był jedynym dużym miastem w Polsce, w którym nie upamiętniono członków ZWZ-AK

Nowo odsłonięty pomnik / Fot. www.tutej.plPomnik stanął w parku im. H. Wieniawskiego, naprzeciwko kościoła Dominikanów. W uroczystości odsłonięcia wzięło udział około kilku tysięcy ludzi, głównie kombatantów AK oraz młodzież. Wśród gości znaleźli się Prymas Józef Glemp oraz ostatni prezydent Polski na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11.00 odprawieniem mszy w poznańskiej Katedrze przez Józefa Glempa skąd uczestnicy przeszli ulicami Poznania docierając około godziny 13.00 do parku im. Henryka Wieniawskiego, gdzie rozpoczęły się uroczystości właściwie - odśpiewano hymn narodowy, rotę, podniesiono flagę na maszt a następnie odsłonięto monument, którego dokonał ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, nie kryjąc wzruszenia.

Konstrukcja pomniku przedstawia zawalone płyty, ruiny domu a tego rumowiska wzlatują na wolność polskie orły i kierują się ku bramie wolności i słupom pamięci, z wyrytą dedykacją: „Polskiemu Państwu Podziemnemu i jego sile zbrojnej Armii Krajowej – Wielkopolanie”.

Ryszard Kaczorowski wygłaszający przemówienie / Fot. www.tutej.plMonument ma również stanowić cenne źródło wiedzy historycznej dla młodzieży, w tym celu ustawiono przy pomniku kiosk multimedialny, gdzie mają się znaleźć wszystkie materiały, informacje oraz dokumenty związane z istnieniem polskiego Państwa Podziemnego oraz ZWZ/AK w Wielkopolsce.

Szczególną formą upamiętnienia są okalające monument płyty z tabliczkami z żeliwa, zawierające informacje o Wielkopolanach, którzy polegli, zostali pomordowani lub zmarli w wyniku prześladowań od 1 września 1939 do 3 lipca 1945 roku, w okresie istnienia Polskiego Państwa Podziemnego.

Koszt konstrukcji wyniósł około 500 tys złotych i całość tych pieniędzy została zebrana dzięki zbiórce społecznej oraz zaangażowaniu wielu samorządów i przedsiębiorców.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.