Facebook Google+ Twitter

Poznański teolog zerwał z wydawnictwem "Znak"

  • Źródło: Głos Wielkopolski
  • Data dodania: 2006-12-15 07:43

Poznański teolog, ksiądz profesor Tomasz Węcławski zerwał współpracę z krakowskim miesięcznikiem „Znak”. Powód? Wydawnictwo stawia warunki przed wydaniem książki księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego”.

"Księża wobec SB na przykładzie diecezji krakowskiej” – taki jest tytuł książki księdza z Nowej Huty. Od kilku miesięcy toczą się o nią spory. W tym tygodniu wydawnictwo „Znak” ogłosiło, że książkę wyda, ale pod pewnymi warunkami. Najpierw poprosi o opinię kardynała Stanisława Dziwisza. Jeśli ten się nie zgodzi, to będzie zabiegać o komentarz u innych naukowych autorytetów. Kuria w Krakowie zdystansowała się od tego pomysłu.

Wczoraj ksiądz profesor Tomasz Węcławski, kierownik Zakładu Teologii Fundamentalnej i Ekumenicznej Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu zdecydował, aby jego nazwiska nie było w stopce miesięcznika.

Ksiądz prof. Tomasz Węcławski krytykuje decyzje kierownictwa wydawnictwa „Znak”, które utrudniają wydanie książki ks. Isakowicza-Zaleskiego - FOT. ROMUALD KRÓLAK– Prezes wydawnictwa postawił kilka niedopuszczalnych warunków, od których uzależnił wydanie książki księdza Isakowicza-Zaleskiego. Uważam, że publikacja powinna się ukazać bez konieczności ich spełnienia – powiedział ksiądz profesor Tomasz Węcławski.
– Sprawa zostanie omówiona na piątkowym spotkaniu redakcji. Będę namawiał księdza. Węcławskiego, żeby tę decyzję zmienił – mówi Michał Bardel, p. o. redaktora naczelnego miesięcznika „Znak”. Zwraca też uwagę, że redakcja pisma i wydawnictwa „Znak” to dwa odrębne zespoły, które podejmują odrębne decyzje. Krzysztof Janiczek, szef biura prasowego wydawnictwa „Znak” na razie sprawy nie komentuje. Czeka na oficjalne stanowisko poznańskiego naukowca.

Ksiądz profesor Tomasz Węcławski jest jednym z największych autorytetów w dziedzinie teologii fundamentalnej. W 2002 roku, jako jeden z nielicznych poznańskich kapłanów, publicznie krytykował zachowanie arcybiskupa Juliusza Paetza. Cztery lata temu ujawniono, że ówczesny metropolita poznański wykorzystuje seksualnie kleryków.
CYT, LUCA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wyrazy najwyższego szacunku dla księdza Węcławskiego. Postawa takich, jak on przypomina, że rzymski katolicyzm, to nie koniecznie święte krowy na stanowiskach, zwalczające się wzajemnie "kościoły" - toruński i łagiewnicki, oraz autorytety moralne grzejące stołki w redakcjach i wydawnictwach. Na marginesie, ksiądz Tomasz Węcławski to bodaj jedyny wybitny (w skali świata) polski teolog. Najwyraźniej w odróżnieniu od niektórych, rozumie on, że głoszenie słowa zobowiązuje. Do odpowiedzialności i do świadectwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.