Facebook Google+ Twitter

Poznańskie MPK wprowadza nowe metody walki z wandalami

Dotychczas głównym sposobem walki z wandalami, niszczącymi środki komunikacji miejskiej oraz przystanki, był monitoring. Od początku 2008 roku w Poznaniu rusza nowa kampania społeczna, która ma zniechęcić chuliganów do takich działań.

 / Fot. Szymon Siewior/Gazeta PoznańskaPomalowane sprayem wiaty przystanków, wnętrza oraz karoserie tramwajów i autobusów, zniszczone siedzenia, powybijane szyby to często spotykane efekty działalności wandali. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu, które z powodu takich zachowań jest narażone na dodatkowe koszty, postanowiło wydać wandalom wojnę.

Oprócz rozbudowy systemu monitoringu (od przyszłego roku w poznańskich liniach podmiejskich i tramwajach zostanie zamontowanych kolejnych 40 kamer) MPK postanowiło zorganizować kampanię społeczną. Oficjalnie została ona zainaugurowana w poniedziałek, a pełną parą ruszy w przyszłym roku.

Na ulicach będą rozdawane ulotki, na przystankach pojawią się plakaty, a w lokalnych stacjach telewizjyjnych spoty reklamowe, które mają okazać się nowym, skutecznym sposobem walki z negatywnymi zjawiskami w środkach komunikacji miejskiej. MPK liczy, że w ten sposób akcja zyska wsparcie samych poznaniaków. Ponadto dzięki mediom, ma trafić do młodzieży, która stanowi grupę najczęściej dopuszczającą się wybryków chuligańskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Michale z pewnością w tym co mówisz jest dużo prawdy, ale nie zawsze tak jest. W Poznaniu na trasach miejskich linii autobusowych jeżdżą tylko nowe autobusy i niestety w niektórych także można znaleźć popisane szyby czy zniszczona tapicerkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

brzydkie otoczenie powoduje brzydkie zachowania. W Krakowie najbardziej zniszczone i zdemolowane są autobusy starej daty, bo wandale wychodzą z założenia iż skoro sie rozwala to można to "poprawić". Tak samo z kamienicami, przystankami itp. Odkąd dworzec zyskał Galerię K. towarzystwo nieco się oczyściło, zrobiło się schludniej czyściej i w sumie nie widać by jak dawniej ktoś bardzo przykładał się do niszczenia. To tak jak z papierkami, chętniej rzucimy go na ziemie jeśli wokół są już inne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Też się tego obawiam ale popieram inicjatywę MPK może chociaż kilka osób dzięki tej kampanii zmieni swój stosunek do wandalizmu - mam tu na myśli zarówno poznaniaków, którzy zaczną zwracać uwagę chuliganom jak i samych wandali, którzy często z braku zajęć i głupoty niszczą co popadnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety kampania pewnie trafi tylko do tych którzy już i tak oburzają się na dewastację... +

Komentarz został ukrytyrozwiń

No obrazków w tej kampanii ma być dużo:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Tylko ta kampania musi być z obrazkami, bo nie wiadomo czy ci wandale umieją czytać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Według mnie ta kampania niewiele da. Wandale nie są zbyt wrażliwi :) Kiedyś grupa młodocianych graficiarzy została złapana na ,,gorącym uczynku" podczas niszczenia świeżo odnowionej elewacji bloku. Sąd nakazał rodzicom pokryć koszty ponownego malowania bloku. Przez 3-4 lata nie pojawiło sie na nim żadne graffiti :))) Dolegliwa kara finansowa, to skuteczne rozwiązanie wandalizmu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry pomysł! (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zastanawia mnie czy taka kampania społeczna rzeczywiście odniesie skutek w postaci tego, że poznaniacy zaczną zwracać uwagę wandalom na przykład zamalowującym rozkład jazdy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.