Facebook Google+ Twitter

Poznańskie wystawy poświęcone ofiarom stanu wojennego

W Poznaniu odbędą się dwie wystawy poświęcone ofiarom stanu wojennego. Pierwsza została otwarta 13 lutego w hallu Poznańskiego Zamku pod tytułem "Wielkopolska w cieniu WRON-y". Druga z wystaw "Ofiary stanu wojennego" zostanie otwarta 21 lutego na placu Mickiewicza w Poznaniu.

Przed Zamkiem ustawiono policyjne auto kojarzone z pacyfikacjami w okresie stanu wojennego /fot. Michał Walkowiak   Wystawa jest pierwszą w Poznaniu tak obszerną prezentacją problematyki stanu wojennego na terenie Wielkopolski, z założenia wykraczającą chronologicznie poza utrwalone w społecznej pamięci daty 1981-1983.

Ekspozycja przybliża zarówno sytuację mieszkańców Poznania i Wielkopolski w okresie stanu wojennego, w tym dzieje i formy oporu społecznego, jak i działania aparatu władzy. Autorzy wystawy po raz
Wystawa pierwszy prezentują publicznie zdjęcia i biogramy realizatorów   w stanu wojennego w Wielkopolsce, m.in. szefów wydziałów KW MO ds. SB. Wykorzystują przy tym d   dotychczasowe wyniki prac badawczych i kwerend naukowych pracowników IPN.

Celem wystawy jest także upamiętnienie śmiertelnych ofiar stanu wojennego w Wielkopolsce oraz ujawnienie represji stosowanych przez aparat bezpieczeństwa wobec działaczy środowisk opozycyjnych, np. podziemnej Solidarności. Komentarz historyczny prowadzi odbiorcę wystawy, ukazując najpierw przygotowania władzy do wprowadzenia stanu wojennego, następnie realizację planów (w tym internowania) przedstawicieli aparatu represji oraz rodzaje aktywności podejmowanej przez środowiska opozycyjne w ramach sprzeciwu wobec narzuconych warunków życia.
Wystawa
Fotografie, dokumenty i wydawnictwa prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów IPN, Stowarzyszenia Internowani.pl, Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych, Fundacji Wielkopolskie Archiwum „Solidarności” oraz zbiorów prywatnych.

Wystawa jest czynna codzienne za wyjątkiem poniedziałków do 6 marca w godzinach 11.000 - 19.00. Wstęp wolny.

Druga z wystaw
"Ofiary stanu wojennego" zostanie otwarta 21 lutego na placu Mickiewicza w Poznaniu. Została ona przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie we współpracy z Domem Spotkań z Historią i Ośrodkiem Karta.
Wystawa
Na wystawie przedstawiono sylwetki 56 ofiar z okresu stanu wojennego, jak i okresu późniejszego, w tym trzech księży zamordowanych w 1989 roku. Wśród ofiar byli także Wielkopolanie. Wystawa powstawała w oparciu o materiały przekazane przez rodziny ofiar oraz dokumentację zachowaną w archiwum IPN i nie prezentuje zamkniętej listy ofiar dekady lat osiemdziesiątych.

Wystawa Autorzy są przekonani, że dzięki tej wystawie uda się dotrzeć do informacji o innych ofiarach aparatu przemocy w latach osiemdziesiątych oraz do pozostałych rodzin, tak aby raz wzniecona „iskierka pamięci” nie pozwoliła już nigdy zapomnieć o ludziach, którzy wtedy zginęli.

Wystawa potrwa do 19 marca 2007.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Plus , choć to smutna i czarno-biała wystawa.
*Poznań / 25 rocznica stanu wojennego / IPN / wystawa* - brak kropki;
*13 lutego w hallu* - ja bym zaryzykował *w holu*...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy tekst. I potrzebny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.