Facebook Google+ Twitter

Poznawanie… cmentarza żydowskiego na Bródnie

W niedzielę 16 maja br. w ramach festiwalu kultury żydowskiej "Otwarta Twarda 2011", który rozpoczął się w sławną Noc Muzeów 14 maja a potrwa do niedzieli 22 maja, mogliśmy zwiedzić cmentarz żydowski na warszawskim Bródnie.

Zniszczone macewy / Fot. Ewelina AdamczykZdewastowane macewy / Fot. Ewelina AdamczykMimo deszczowej pogody, pod bramą główną zgromadziło się siedemdziesiąt osób chętnych odkryć, chociaż mały rąbek tajemnicy życia żydowskiej Pragi. Odsłaniał go przed zwiedzającymi znakomity historyk w tej tematyce Jan Jagielski.

Niedaleko cmentarza Bródnowskiego zwanego tak, gdyż był położony za brodem rzeki, znajduje się cmentarz żydowski przy ulicy Św.Wincentego, jeden z najstarszych cmentarzy w Warszawie a najstarszy żydowski w naszej stolicy. Jego założycielem był kupiec Samuel Jakubowicz, któremu poszczęściło się w interesach, ba, został bankierem samego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nazywano go jednak Szmulem Zbytkowerem, Szmulem od osady Szmulowizny, dzisiejsze Szmulki na Targówku, którą otrzymał od króla w dzierżawę, a Zbytkowerem, ponieważ dobrze mu się wiodło, z małego kupca stał się wpływowym finansistą, którego łaski potrzebował częstokroć sam król.

Macewy na kirkucie bródnowskim / Fot. Ewelina AdamczykBrama główna Cmentarza Żydowskiego na Bródnie przy Rondzie Żaba / Fot. Ewelina AdamczykDzięki swym wpływom Szmul wypertraktował od króla Stanisława tereny poza granicami miasta, przeznaczone na cmentarz, którego oficjalny początek przyjmuje się na 26 lipca 1780 roku, kiedy to władze katolickie wyraziły zgodę na jego funkcjonowanie. Z czasem powstał ceglany mur wokół cmentarza, budynki mykwy oraz dom pogrzebowy, który spełniał swą funkcję aż do roku 1939.
Warto dodać, że dopiero Sejm z 1768 roku wycofał edykt króla Zygmunta I Starego z 1527 r. zakazujący Żydom osiedlania i handlu w granicach miasta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Gratuluję.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak w temacie cmentarzy link

Komentarz został ukrytyrozwiń

sadząc z efektów, raczej nieudolne te próby. Od wielu lat nic się z ani na cmentarzu nie dzieje. Wymieniono ogrodzenie, które już potrzebuje pilnej konserwacji. Macewy leżą zrzucone na ziemię, jedna na drugiej, bez jakichkolwiek przekładek.
Wygląda to tak, jakby ktoś zabrał się za restaurację cmentarza i nagle zabrakło mu zapału. Lub funduszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.