Facebook Google+ Twitter

Pozory mylą, dowód nie! Alkohol tylko dla pełnoletnich

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-09-06 12:10

77 procent – tylu handlowców w 2005 roku sprzedało alkohol niepełnoletnim. W 2010 roku 53 procent. Jest lepiej?

Co drugi sprzedający poprosił o dowód tożsamości, wynika z badań przeprowadzonych w lipcu przez PBS DGA. Badania pokazują również, że 65 procent badanych nie podejmuje interwencji, kiedy widzą osobę niepełnoletnią kupującą alkohol. Wynika to w z obawy o agresję słowną i fizyczną (36 procent), a niektórzy (29 procent) uważają, że to nie ich sprawa.

Sprawdziliśmy i my. Na naszym filmie widać, że kupno alkoholu nie jest dla nieletniego problemem.

Wielkie malowanie czarno-białych murali w ponad 600 miejscach Polski, spoty telewizyjne, ulotki w tysiącach sklepów. „Pozory mylą, dowód nie!” – pod takim hasłem ruszyła ogólnopolska kampania edukacyjna przypominająca, że sprzedaż alkoholu niepełnoletnim jest zabroniona. Akcja ma przede wszystkim zwrócić uwagę sprzedawców na konieczność sprawdzania dowodów tożsamości przy sprzedaży alkoholu, a pozostałym przypomnieć, by reagowali, gdy niepełnoletni kupują alkohol.

- Problemem, jest to, że zakazuje się, ale tak naprawdę się tego zakazu egzekwuje – zauważa socjolog Tomasz Sobierajski.

Młodzi ludzie mają dostęp do alkoholu nie tylko dzięki społecznemu przyzwoleniu, problemem są także dowody osobiste. Kiedyś dowody tymczasowe wydawane niepełnoletnim były czerwone, a te świadczące o pełnoletności – zielone. Dziś jest zupełnie inaczej. Dowód może otrzymać niepełnoletni. A sprzedawcy często nie sprawdzają daty urodzenia, bo przecież dowód czegoś dowodzi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.