Facebook Google+ Twitter

Pozostał tylko tydzień, by zobaczyć w Warszawie „Damę z gronostajem”

Obraz Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem”, można do 30 stycznia oglądać na wystawie w Zamku Królewskim.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:The_Lady_with_an_Ermine.jpg&filetimestamp=20070605073338Jak dotąd dzieło genialnego Włocha obejrzało ponad 81 tysięcy osób. Jest to jedyny obraz Leonarda da Vinci znajdujący się w Polsce. Pochodzi ze zbiorów Muzeum Czartoryskich w Krakowie. "Dama z gronostajem" jest jednym z najcenniejszych dzieł sztuki w naszym kraju.

Portret olejny przedstawia Cecylię Gallerani, kochankę księcia Ludvico Sforzy, znanego jako Ermelino (z wł. gronostaj). Kompozycja obrazu opiera się na kontraście temperatur. Barwy ciepłe i odcienie brązów kontrastują z zimną barwą niebieskiego. Artysta, malując obraz, rozprowadzał farbę równomiernie, delikatnymi ruchami pędzla, efektem czego jest gładka i lekko połyskująca faktura.

Dotychczas wystawę obejrzało ponad 81 tysięcy osób. Organizatorzy mają nadzieję, że do końca stycznia liczba ta wzrośnie do 85 tysięcy.

Ostatni wernisaż ekspozycji odbył się 17 maja ubiegłego roku. Cenne dzieło zaprezentowano razem z innymi obrazami wielkich malarzy m.in. „Krajobrazem z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta Harmensza van Rijn.

Począwszy od 9 listopada 2011 aż do 5 lutego 2010, "Damę z gronostajem” będzie można obejrzeć w londyńskiej National Gallery.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.