Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17732 miejsce

Pozwólmy nietoperzom zwisać

W Polsce żyje co najmniej 25 gatunków nietoperzy, kilkanaście z nich możemy spotkać w mieście. Nie wpadajmy w panikę kiedy je spotkamy, „pozwólmy im zwisać” dopóki same nie odlecą.

Mroczek późny (Eptesicus serotinus) / Fot. Krzysztof PiksaCo najmniej 25 gatunków ponieważ, jak tłumaczy prof. Bronisław Wołoszyn, chiropterolog (biolog zajmujący się nietoperzami), z powodu zmian klimatycznych sporadycznie zalatują do naszego kraju osobniki zazwyczaj tu nie spotykane.

Nietoperze w ciągu roku przechodzą cztery cykle aktywności. Dwa główne to: aktywność letnia, kiedy zakładają kolonie rozrodcze, oraz aktywność zimowa, a więc okres hibernacji (spowolnienia procesów życiowych). Wiosna i jesień to tzw. okresy przejściowe czy migracyjne. Zwierzęta zmieniają wówczas letnie schronienia na zimowe albo zimowe na letnie. Wtedy najczęściej zdarza się, że stajemy z nimi „twarzą w twarz”, kiedy na przykład omyłkowo wlecą do mieszkania.

Nocek rudy (Myotis daubentonii) / Fot. Krzysztof PiksaCo wówczas robić? - Pozwolić im zwisać - mówi prof. Wołoszyn. - Nie należy wpadać w panikę. Nietoperze funkcjonują w inny sposób niż człowiek. Są zwierzętami nocnymi, podczas gdy my jesteśmy aktywni głównie w dzień, dlatego nasze drogi nie krzyżują się często. Jeśli już się to zdarzy, pozwólmy zwierzętom spokojnie odlecieć.

- Kiedy nietoperz wpadnie do mieszkania nocą, należy otworzyć okno, zgasić światło i zamknąć drzwi, aby zwierzę nie mogło dostać się głębiej do domu. Najprawdopodobniej wyleci na zewnątrz - mówi Jolanta Węgiel, chiropterolog.

Dodaje też, że jeśli znajdziemy zwierzę w dzień, należy włożyć je do pudełka, nie dotykając go. Najlepiej przykryć je jakimś pojemnikiem, a pod spód wsunąć tekturę. Trzeba przetrzymać zwierzę zamknięte do wieczora, a następnie wypuścić. Uwolnione w dzień byłoby narażone na mocne światło, do którego nie jest przystosowane oraz na atak drapieżników.

Nietoperze dość łatwo się synantropizują czyli wykorzystują konstrukcje wzniesione przez człowieka. Nawet gatunki leśne, jak np. borowiec wielki (Nyctalus noctula), są widywane w mieście, najczęściej jednak spotyka się tu mroczka późnego (Eptesicus serotinus) czy mroczka posrebrzanego (Vespertilio murinus).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Bardzo dobrze się czytało. Bardzo ciekawy materiał :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niepoterze :) rotfl (proszę się na mnie nie gniewać ale rozbawiło mnie to).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niepoterze spotkac mozna wszędzie. Zaraz po zmroku i w miejskich parkach, a nawet na ulicach widac bezszelestnie i szybko latające to "coś" .Gwałtowanie i pewnie manewrują polując na owady. Dzieci od zawsze straszono : "uważaj bo sie Tobie we włosy wkręci"...Ale nigdy nie byłem świdkiem takiego zdarzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

także na terenie dawnych umocnień międzyrzeckich jest rezerwat nietoperzy. Jedna z miejscowości w tamtym rejonie nosi nazwę Nietoperek

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na granicy Bytomia i Tarnowskich Gór,w okolicy Sportowej Doliny - Dolomity rozciągają się tzw. "Podziemia Tarnogórsko-Bytomskie". Są one drugim co do wielkości obszarem zimowania nietoperzy w Polsce i jednym z większych w Europie.
Labirynty chodników i komór,powstałe po byłych wyrobiskach Zakładów Dolomitowych są dla nietoperzy idealnym schronieniem. W podziemiach spotkać można aż osiem gatunków nietoperzy, m.in. nocka dużego i gacka brunatnego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O nietoperzach to tu chyba jeszcze nikt nie pisał:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.