Facebook Google+ Twitter

Pożyczki kuszą nas także w internecie. Czy są opłacalne?

Banki niechętnie udzielają teraz pożyczek. Ale to ma się zmienić. Na razie Polacy, mimo głośnej i ponurej w skutkach afery Amber Gold, korzystają z ryzykownych usług parabanków. Sięgają również do pożyczek społecznościowych w internecie.

Ludzie zaczynają przekonywać się do rosnącej w siłę pomocy podmiotów prowadzących pożyczki społecznościowe (social lending) w internecie. Takich firm jednoosobowych przybywa a ich pozycja i rola są bezcenne. Bo czyż nie jest proste, łatwe i piękne, gdy mamy możliwość, bez większych przeszkód, pożyczać pieniądze sobie wzajemnie?

Idea pożyczki społecznościowej prowadzonej w internecie, zrodziła się przed siedmiu laty, w Wielkiej Brytanii. Stało się to zwyczajnie całkiem prosto. W 2005 roku powstał serwis Zopa. Wkrótce kolejne strony serwisu zabłysnęły ofertą w innych krajach. Ponieważ internet nie zna granic, obecnie, największą popularność pożyczek społecznościowych udzielanych jest w USA. Tam, z największego serwisu, prosper.com, korzysta ponad milion osób – informuje serwis gazetaprawna.pl.

W Polsce zaś pierwsze serwisy w zakresie social lending, według wzorców brytyjskich opartych na pośrednictwie w pożyczkach społecznościowych, pojawiły się 4 lata temu. Powoli i stopniowo zaczynają wrastać w polski rynek finansowy. Przejrzysty system i proste zasady zdobywają zaufanie młodych i starszych Polaków. Od początku notują rosnący wzrost zainteresowania, a dziś już liczba zarejestrowanych użytkowników wynosi około 420 tysięcy, dla wszystkich platform serwisu. Aktualnie działają na rynku m.in. platformy: Kokos.pl; Finansowo.pl; Ducatto.pl; Pożycz.pl; Sekrata.pl; Zakra.pl.

Jaka zasada obowiązuje w pożyczkach społecznościowych? Najkrócej można rzec - prosta, i zdaje się stara jak świat. Ludzie zwyczajnie pożyczają sobie wzajemnie potrzebne pieniądze. Ale chciwy i nienasycony rynek pożyczek zdominowały banki. Oferują i serwują swoje usługi lub ograniczają wyłącznie dla osób wybranych, albo też każą za nie sobie słono płacić. Zwykle łączą jedno i drugie. Wymagają wysokiej prowizji, dodatkowego ubezpieczenia kwoty, czasem konieczność założenia rachunku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.