Facebook Google+ Twitter

Pożyczki społecznościowe – realna alternatywa czy moda?

Social lending to nowa idea bezpośredniego pożyczania, bez udziału instytucji finansowych (banków, domów maklerskich itd.). Pierwsze portale powstały w Polsce dwa lata temu. Jak obecnie wygląda rynek social lending?

Idea bezpośredniego pożyczania pieniędzy, bez udziału instytucji bankowych, pojawiła się
na Zachodzie w 2005 roku. Takie transakcje internetowe wydają się szybkie i łatwe. Jednak nadal dla wielu potencjalnych klientów nie są synonimem bezpieczeństwa. Czy słusznie?

Europejczycy zaufali idei pożyczek bezpośrednich – szacunkowe dane wskazują, że rynek social lendingowy w 2008 roku miał wartość ok. 55 mln euro. Najwięksi europejscy gracze – angielska zopa, międzynarodowy myC4 i niemiecka smava, skupiają 20 proc. ogólnoświatowego kapitału branży social lending. Pożyczki P2P mają obecnie bardzo dynamiczną koniunkturę, na co wskazuje fakt, że niemiecka smava.de odnotowała w 2007 roku obroty pożyczkowe na poziomie 3 mln euro, a rok później 11 mln euro. Wielomilionowe obroty osiąga również brytyjska zopa, która w 2008 roku miała obroty transakcyjne w wysokości 35 mln euro. Zajmuje drugie miejsce tuż za światowym potentatem social lending – amerykańskim serwisem prosper.

 / Fot. LogoNa polskim rynku liczącymi graczami są prekursorzy: finansowo.pl, monetto.pl, zeszłoroczny debiutant kokos.pl i najnowszy portal z niemieckim rodowodem – smava.pl. Wszystkie serwisy pomimo podobnego produktu – pożyczek społecznościowych, charakteryzują się różnym dostępem, poziomem bezpieczeństwa i ryzykiem inwestycyjnym.

 / Fot. LogoPierwszy polski portal pożyczek społecznościowych monetto.pl zakończył swoją działalność. Od ponad miesiąca nie rejestruje nowych użytkowników. "Mogę potwierdzić, że zobligowaliśmy spółkę do realizacji kontraktu mającego na celu zagwarantowanie trwałości obsługi użytkowników. Z tego względu zamknięte zostały nowe rejestracje i transakcje w systemie. Nie mogę ujawnić szczegółów kontraktu, tj. kontrahenta i szczegółowego przedmiotu umowy. Informacja zostanie podana po sfinalizowaniu kontraktu" – powiedział "Gazecie Prawnej" Łukasz Juśkiewicz z funduszu IIF Seed Fund, do którego należy Monetto.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Masz na myśli zamknięcie monetto? Wiesz, wydaje mi się, że ten portal miał perspektywy, niemniej jednak złe zarządzanie doprowadziło do upadku, pierwszego gracza. Ciekawe jak bedzie z pozostałymi? Smava.pl, wywodzi się Niemiec, więc tam o zarządzanie jestem spokojny ;) Nie wiem co z kokos i finansowo.pl - czas pokaze :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.07.2009 15:44

Ciekawe korzystałem z monetto, ale ta informacja jest trochę zaskakująca. Masz racje co do Finansowo jest to dobry poker choć widzę, że wielu lubi grać ostro w takie karty:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.